Úvod ZO ZAHRANIČIA Zeman vyslal na Moravu postihnutú tornádom vojakov Hradnej stráže, Babiš požiadal o pomoc...

Zeman vyslal na Moravu postihnutú tornádom vojakov Hradnej stráže, Babiš požiadal o pomoc EÚ

Foto: archív

Prezident Českej republiky Miloš Zeman rozhodol o vyslaní vojakov Hradnej stráže na južnú Moravu do oblasti postihnutej náhlou prírodnou katastrofou, aby tu pomohli občanom s odstraňovaním následkov vyčíňania prírodného živlu.

„Prezident republiky vyslovuje nesmiernu ľútosť nad stratou ľudských životov, vyjadruje hlbokú sústrasť pozostalým po obetiach, želá skoré uzdravenie zraneným a vyjadruje solidaritu s občanmi, ktorí čelia následkom prírodnej katastrofy,“ uvádza sa v oznámení tlačovej služby českého prezidenta.

Prezident sa zároveň poďakoval príslušníkom integrovaného záchranného systému, starostom, hajtmanom, členom vlády, charitatívnym organizáciám a všetkým občanom, ktorí sa podieľajú na pomoci v postihnutej oblasti.

V dôsledku silných búrok a nezvyčajne silného tornáda v okresoch Hodonín a Břeclav v Juhomoravskom kraji zomreli najmenej štyria ľudia. Zranenia utrpeli stovky ľudí. V okrese Břeclav zničilo tornádo tretinu obce Hrušky.

Český premiér Andrej Babiš požiadal vedenie Európskej únie o pomoc pre región južnej Moravy zasiahnutý búrkami a tornádom. Informoval o tom na sociálnej sieti. „Požiadal som predsedu Európskej rady Charlesa Michela a predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú o pomoc.

Malo by ísť o poskytnutie financií zo špeciálnych fondov Európskej únie pre postihnuté obce na južnej Morave,“ napísal Babiš z Bruselu. „My ako vláda urobíme všetko pre to, aby sme ľuďom pomohli, pretože je to skutočne apokalypsa, dvetisíc poškodených domov, musíme urobiť maximum,“ zdôraznil Babiš.

V dôsledku silných búrok a vzniku tornáda v okresoch Hodonín a Břeclav v Juhomoravskom kraji zahynuli piati ľudia. Zranenia utrpeli stovky ľudí. V okrese Břeclav zničilo tornádo tretinu obce Hrušky. Hovorkyňa juhomoravských záchranárov Michaela Bothová uviedla, že ošetrili a následne previezli do nemocníc 63 ľudí, z toho desať bolo ťažko zranených.

Uvedené počty sa podľa nej však týkajú len ošetrených a transportovaných do nemocníc. Desiatky ľudí záchranári ošetrili a nechali na mieste. Niektorí vyhľadali pomoc priamo v nemocnici a neprešli teda rukami záchranárov.

Ďalších zranených, prípadne mŕtvych, nemožno podľa hovorkyne vylúčiť. V Hodoníne zdemolovalo domov dôchodcov, kde žilo 141 väčšinou imobilných klientov, ktorých museli evakuovať.