Úvod Spoločnosť Po výbuchu metánu v moravskosliezskej Bani ČSM zomrelo 13 baníkov

Po výbuchu metánu v moravskosliezskej Bani ČSM zomrelo 13 baníkov

Foto: archív

Výbuch metánu v čiernouhoľnej Bani ČSM v obci Stonava v Moravskosliezskom kraji si vyžiadal životy 13 baníkov, 12 poľských a jedného českého. Desať baníkov je zranených, jeden z nich sa nachádza v kritickom stave. Uviedol ti hovorca ťažobnej spoločnosti OKD so sídlom v Karvinej Ivo Čelechovský, ktorého citoval portál Tn.cz českej televízie Nova. Na miesto prišli český premiér Andrej Babiš aj jeho poľský kolega Mateusz Morawiecki.

Čelechovský dodal, že na povrch sa podarilo vytiahnuť iba telo jedného baníka a záchranné práce boli prerušené pre oheň a nulovú viditeľnosť. Podľa slov výkonného riaditeľa OKD Boleslava Kowalczyka havarijná komisia až na začiatku nového roka rozhodne, kedy sa budú môcť záchranári vrátiť na miesto a vytiahnuť zvyšné telá mŕtvych baníkov, uviedla Česká televízia.

Z desiatich zranených baníkov zostávajú v nemocnici traja, jeden je v kritickom stave. Všetky práce pod zemou boli zastavené, pracovné čaty čo najrýchlejšie vychádzali z podzemia na povrch. Podľa Čelechovského bolo príčinou nešťastia vzplanutie banského plynu, viac musí potvrdiť vyšetrovanie. Toto vznietenie a výbuch spôsobili devastáciu niektorých banských pracovísk, dodal.

Banské nešťastie sa stalo v severnej lokalite bane 880 metrov pod zemou. Na miesto dorazil tiež autobus s poľskými záchranármi, ktorí českým kolegom ponúkli pomoc pri pátraní po nezvestných. K nešťastiu sa už skôr vyjadrili i poprední predstavitelia českej politiky.

Český parlament si mŕtvych baníkov uctil minútou ticha. (Foto: archív)

Premiér Babiš ho na sociálnej sieti označil za obrovskú tragédiu a vyjadril najhlbšiu sústrasť pozostalým. „Som v spojení so záchranármi, robia maximum. Sme pripravení okamžite pomôcť, pomoc ponúkol aj poľský premiér. V tejto chvíli neostáva nič iné len veriť a modliť sa, aby nebolo obetí viac,“ napísal Babiš.

Členovia Poslaneckej snemovne ČR si uctili pamiatku mŕtvych baníkov minútou ticha. Poslanec hnutia ANO a dlhoročný zamestnanec OKD Josef Hájek na úvod rokovania, na ktoré prišiel v baníckej uniforme, pripomenul, že táto nehoda je najťažšia, k akej v Bani ČSM prišlo počas 50 rokov jej prevádzky. Podľa portálu Novinky.cz tiež oznámil, že vyhlási zbierku na deti a pozostalých, keďže celý rad baníckych rodín prišiel o svojho otca.

Baňa ČSM, pôvodne baňa Československého zväzu mládeže, funguje od decembra 1968. V roku 1990 bola vyčlenená z koncernu OKD a po privatizácii sa stala súčasťou firmy Českomoravské bane. V roku 2005 sa ako jediná aktívna baňa tejto firmy znovu stala súčasťou OKD. Majiteľom spoločnosti OKD je prostredníctvom podniku Prisko štát. OKD tento rok vyťaží okolo päť miliónov ton uhlia. V súčasnosti sa ťaží v dvoch baniach.

Foto: archív