Úvod Turistika Počet turistov u nás stúpa, hotely plnia najmä domáci

Počet turistov u nás stúpa, hotely plnia najmä domáci

Foto: archív

Počet turistov, ktorí sa rozhodnú pre dovolenku na Slovensku, naďalej narastá. Potvrdzujú to podľa ministerstva dopravy aj najnovšie štatistické údaje za prvý polrok 2017, keď na Slovensko zavítalo takmer 2,5 milióna návštevníkov. Je to o takmer 10 percent viac ako v rovnakom období minulého roka.

Najvyššiu návštevnosť podľa rezortu sme zaznamenali v júni, keď sa v regiónoch Slovenska ubytovalo vyše 523-tisíc hostí. Slováci pritom tvorili 62 percent všetkých návštevníkov a ich počet v poslednom polroku medziročne stúpol o vyše 10 percent. Hostí zo zahraničia na Slovensko pricestovalo v tomto období o vyše 9 percent viac a zostali tu aj na viac prenocovaní.

„Najviac návštevníkov spoza hraníc prišlo už tradične zo susedných krajín, najmä z Českej republiky, Poľska, Nemecka, Maďarska a Rakúska,“ uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká. Podľa generálnej riaditeľky sekcie cestovného ruchu na ministerstve dopravy Ivany Vala Magátovej je v súčasnosti situácia na medzinárodnom trhu cestovného ruchu pre Slovensko veľmi priaznivá a je pravdepodobné, že tento rok bude ešte úspešnejší ako ten vlaňajší.

„Je veľmi potešujúce, že odvetvie, ktoré zamestnáva viac ako 300-tisíc ľudí a generuje pridanú hodnotu presahujúcu 9 miliárd eur ročne, má takýto progresívny vývoj,“ dodala. Z regiónov si pritom na Slovensku naďalej drží dominanciu Bratislavský kraj. Navštívilo ho 663-tisíc turistov, čo je takmer tretina všetkých hostí. Nasleduje Žilinský kraj s podielom 21 percent.

Foto: archív
Foto: archív