Úvod Politika Macron čelil prvým veľkým demonštráciám od nástupu do funkcie

Macron čelil prvým veľkým demonštráciám od nástupu do funkcie

Emmanuel Macron. (Foto: archív)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron čelil pre plánovanú reformu zákonníka práce prvým veľkým demonštráciám od nástupu do funkcie. Podľa odborov sa na nich zúčastnilo až 400-tisíc ľudí, pričom polícia zadržala minimálne 13 osôb a v centre Paríža použila aj vodné delá. Manifestáciu zvolali odbory, v uliciach však protestoval kdekto.

V krajine prebehlo celkovo dvesto protestov a štyritisíc štrajkov, ktoré zasiahli všetky možné odvetvia: narušili vlakovú dopravu a spoločnosť Ryanair pre ne dokonca zrušila 110 letov. Reforma zákonníka práce je prvá veľká zákonodarná iniciatíva prezidenta od jeho nástupu do funkcie a zároveň prvá veľká skúška jeho plánov na reformu druhej najväčšej ekonomiky eurozóny.

Macron by rád zrušil prísnu reguláciu trhu práce. Miera nezamestnanosti je v krajine na úrovni desiatich percent a v porovnaní s priemerom Európskej únie sa znižuje pomalšie. Práca na plný úväzok je najmä pre mladých ľudí do značnej miery ilúzia. Bez práce je asi 22 percent mladých Francúzov do 25 rokov, čo v porovnaní s Britániou predstavuje dvojnásobok a v porovnaní s Nemeckom dokonca trojnásobok.

Foto: archív
Foto: archív

Francúzsky prezident sľúbil znížiť mieru nezamestnanosti do roku 2022 na sedem percent. Reformou chce riešiť práve štruktúru nezamestnanosti a podnikom dať väčšie rozhodovacie právomoci v otázke pracovných podmienok vrátane ľahšieho prijímania a prepúšťania zamestnancov. Zároveň by podniky mali mať menej prekážok pri uzatváraní pracovných dohôd na neurčitý čas.

Podobné návrhy francúzskej vlády vyvolávajú protesty odborov pomerne pravidelne. S nesúhlasom sa stretávajú najmä snahy o znižovanie dôchodkov, zvyšovanie veku odchodu do dôchodku či o znižovanie sociálnych dávok.

Samotný Macron už stihol Francúzov rozhnevať niekoľkokrát. Plánuje napríklad škrty v príspevkoch na bývanie pre ľudí s nízkymi príjmami. Verejnosť kritizovala aj návrh, aby sa jeho manželka stala oficiálnou prvou dámou s vlastným rozpočtom. S nevôľou sa stretol aj návrh na zníženie výdavkov na obranu. Koncom augusta podporovalo prezidenta len 40 percent obyvateľstva.