Úvod Zaujímavé Pod ľadovcovou pokrývkou Grónska sa ukrýva rozsiahla odvodňovacia sieť

Pod ľadovcovou pokrývkou Grónska sa ukrýva rozsiahla odvodňovacia sieť

Foto: archív

Zdá sa, že o Grónsku toho ešte veľa nevieme. Geofyzici z univerzity v Bristole spolu s londýnskymi kolegami tvrdia, že získali dôkazy o existencii rozsiahlej odvodňovacej siete, pochovanej pod ľadovým príkrovom. Sieť podľa nich pred vznikom ľadovcovej pokrývky, teda najmenej pred štyrmi miliónmi rokov, zaberala až jednu pätinu Grónskeho povrchu.

Niektoré z kanálov mohli dosahovať hĺbku asi 1,6 kilometra a šírku vyše 11 kilometrov. Veľkosť povodia odhadujú na 450-tisíc štvorcových kilometrov. Fascinujúco pôsobí aj predstava, že túto sieť zatiaľ neuzrelo nijaké ľudské oko.

Prastaré povodie pravdepodobne úzko súvisí so vznikom ľadových príkrovov aj s ľadovcom Jakobshavn, ktorý vraj vo veľkej miere ovplyvňuje. Objav poskytuje aj pohľad na to, ako by mohlo Grónsko vyzerať po ústupe ľadového príkrovu.

Vedci pomocou radaru niekoľkými rokmi objavili pod ľadovcom v strednom a severnom Grónsku kaňon dlhý 750 kilometrov. Miestami dosahuje hĺbku osemsto metrov a pravdepodobne hrá dôležitú úlohu pri odvádzaní roztopeného subglaciálneho ľadu do mora. Kaňon okrem iného podľa vedcov vysvetľuje, prečo v grónskom ľadovci na rozdiel od iných arktických oblastí nie sú nijaké jazerá.