Úvod Zaujímavé Vstavané kamery možno použiť na špehovanie

Vstavané kamery možno použiť na špehovanie

Foto: archív

Počas posledného desaťročia sa firmy predbiehali v tom, aby sme mali čo najlepšie kamery v zariadeniach, ktoré každodenne používame. Tento trend však so sebou začína prinášať kurióznu protiakciu – rozvíja sa nové odvetvie, zameriavajúce sa na výrobu krytiek na zvedavé oko kamier.

Odborníci na bezpečnosť už dokázali, že sa hackeri pomerne ľahko dostanú do kamier a môžu cez ne sledovať všetko, čo ich zaujíma. Na pochopenie dosahu tohto faktu si stačí predstaviť, čo všetko vás už laptop alebo telefón „videl“ robiť.

Varovania padli na úrodnú pôdu. „Zalepil som si kameru kúskom kartónu, pretože som to isté videl urobiť niekoho, kto je múdrejší ako ja,“ vyhlásil riaditeľ FBI James Comey. Výrobky od lacných nálepiek až po značkové plastové záklopky sú navrhnuté tak, aby zakryli kameru na telefóne, laptope a dokonca aj na televízii.

Zakrývanie kamier však nie je nič nové pre tých, ktorí vedia, že internet sa neprestajne pozerá. Znamená to, že sme všetci paranoidní? Nejde však o sci-fi. Vedci v roku 2013 predviedli, ako dokážu aktivovať kameru v MacBooku, bez toho aby sa rozsvietilo zelené svetielko naznačujúce, že je zapnutá.

Na internete sa už neraz objavilo video, ktoré získal hacker tak, že sa dostal do kamery počítača alebo televízie. Aj záznamy amerického federálneho súdu dokazujú, že FBI vie použiť kamery v laptopoch na špehovanie ich používateľov. Pentagón sa v roku 2013 o webových kamerách vyjadril ako o novom „vektore útoku“.

1 komentár

  1. Nič nové pod slnkom. Všetky operačné systémy to majú v sebe. Počnúc Mac OS Windows Android Firela a možno aj Ubuntu. A asi to má aj systém od Lenova na IdeaPad S10-3

Comments are closed.