Úvod ZO ZAHRANIČIA Podľa Lavrova mierovým rozhovorom s Ukrajinou bránia vážne prekážky

Podľa Lavrova mierovým rozhovorom s Ukrajinou bránia vážne prekážky

Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov osobitnému predstaviteľovi čínskeho ministerstva zahraničných vecí Li Chuejovi povedal, že obnoveniu mierových rozhovorov s Ukrajinou bránia vážne prekážky. Na vine sú podľa neho Ukrajina a západné štáty.

„Ruský minister zahraničných vecí potvrdil oddanosť Moskvy politicko-diplomatickému riešeniu konfliktu, ale poznamenal, že obnoveniu mierových rozhovorov bránia vážne prekážky vytvorené ukrajinskou stranou a jej západnými radcami,“ uviedol rezort ruskej diplomacie o stretnutí.

Lavrov na rozhovoroch s Lim, ktorý bol v rokoch 2009 – 2019 čínskym veľvyslancom v Rusku, ocenil aj vyvážený postoj Pekingu k Ukrajine. Čína zastáva v ukrajinskom konflikte neutrálnu pozíciu, pričom Západ ju kritizuje za to, že odmieta odsúdiť Moskvu za vedenie špeciálnej vojenskej operácie.

„Obe strany vyjadrili ochotu ďalej posilňovať rusko-čínsku spoluprácu v zahraničnej politike, vždy zameranej na zachovanie mieru a stability v tomto regióne a celkovo na planéte,“ informovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Li mal samostatné stretnutie aj s dvoma Lavrovovými námestníkmi, Michailom Galuzinom a Andrejom Rudenkom, oznámila Moskva. „Diplomati vyjadrili obavy z nebezpečných následkov, ktoré môže priniesť posilňovanie účasti krajín NATO na ukrajinskom konflikte a ich kroky pri militarizácii Ukrajiny,“ dodalo ruské ministerstvo.

Čínsky osobitný vyslanec Li prišiel do ruského hlavného mesta po návšteve Kyjeva, kde sa tento mesiac stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Li povedal, že „na vyriešenie tejto krízy neexistuje nijaký všeliek“.

Od začiatku vojny na Ukrajine sa Peking a Moskva v rámci svojho partnerstva čoraz väčšmi zbližujú. Moskvu v marci navštívil aj čínsky prezident Si Ťin-pching a vyhlásil, že vzájomné vzťahy oboch krajín vstupujú do novej éry.