Úvod Z DOMOVA Podľa Matoviča by mala osobnú zodpovednosť za Vlčanovu kauzu vyvodiť aj Čaputová

Podľa Matoviča by mala osobnú zodpovednosť za Vlčanovu kauzu vyvodiť aj Čaputová

Igor Matovič. (Foto: archív)

O kauze dočasne povereného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana nemal mlčať len Eduard Heger. Podľa hnutia OĽaNO kauzu okrem dočasne povereného premiéra tajila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Predstavitelia hnutia to uviedli na brífingu pred Prezidentským palácom, od hlavy štátu očakávajú vyvodenie zodpovednosti.

„Pani prezidentky sa chceme opýtať, či nekonala preto, lebo pravou rukou ministra Vlčana bol priamo človek z Progresívneho Slovenska Martin Ondráš,“ uviedol líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý meno ministrovho poradcu spomenul aj pri pripomenutí niektorých káuz agrorezortu.

Matovič sa nazdáva, že tak ako politickú zodpovednosť prijal dočasne poverený premiér, mala by osobnú zodpovednosť vyvodiť aj hlava štátu. „Vyzývam ju, aby verejne vysvetlila, prečo túto kauzu tutlala,“ povedal Matovič.

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš doplnil, že na klientelizmus v prostredí vedenia agrorezortu upozorňovali. „Naše hlasy boli nevypočuté,“ zdôraznil. Predstavitelia OĽaNO tiežzopakovali, že nevidia dôvod na zmenu termínu predčasných parlamentných volieb.

Ondráš v reakcii, ktorú médiám zaslalo ministerstvo pôdohospodárstva, vysvetlil, že prezidentku osobne nepozná a nikdy s ňou nekomunikoval. Dodal, že Matovič zavádza len preto, aby odvrátil pozornosť od vlastných zlyhaní pri riadení štátu.

„S pokorou som prijal ponuku ministra Vlčana a som presvedčený, že rezort pod jeho vedením urobil za dva roky pre sektor viac než mnoho jeho predchodcov za štyri roky,“ uviedol Ondráš s tým, že v rezorte naprávali aj škody po Vlčanovom predchodcovi na poste ministra Jánovi Mičovskom.

Ondráš dodal, že na rezort nastúpil na priamu žiadosť jedného zo zakladajúcich členov OĽaNO a stal sa členom poradného zboru Mičovského, následne bol poradcom Vlčana. Deklaroval, že v júli 2021 požiadal predsedníctvo progresívneho Slovenska o pozastavenie členstva, čo stále trvá.