Úvod Z DOMOVA Prezidentka po odstúpení Hegera vymenuje úradnícku vládu. Jej šéfom bude bývalý poradca...

Prezidentka po odstúpení Hegera vymenuje úradnícku vládu. Jej šéfom bude bývalý poradca Radičovej a Mikloša

Eduard Heger a Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Eduard Heger požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o zbavenie poverenia viesť vládu. Oznámil to počas vyhlásenia pre médiá. Rozhodol sa tak preto, lebo prezidentka neprijala ani jeden z jeho návrhov, ktoré považoval za stabilnejšie než vymenovanie úradníckej vlády. Hlave štátu chce nechať priestor pokúsiť sa s úradníckou vládou stabilne priviesť Slovensko k predčasným voľbám.

Prvou alternatívou bolo, že neobsadené miesta ministrov doplní prezidentka svojimi nominantmi. V ďalšom návrhu Heger ponúkol, že nepovedie vládu a ministrami ostanú len ľudia zodpovední za rezorty, ktoré budú rizikom výmeny najohrozenejšie.

„Najmä rezorty, ktoré distribuujú ekonomickú a sociálnu pomoc, ktoré implementujú zákony miliardového plánu obnovy či zabezpečujú pomoc brániacim sa susedom. Pani prezidentka ani jeden z mojich návrhov neprijala,“ povedal Heger.

Doplnil, že po zvážení politickej reality a toho, čo je najlepšie pre občanov, sa rozhodol, že „konfliktmi traumatizované Slovensko si nezaslúži, aby politická kríza pokračovala čo i len ďalší deň“. Dočasne poverený premiér sa pre tieto kroky rozhodol po tom, ako koncom týždňa ohlásili odchod z vlády ministri Samuel Vlčan a Rastislav Káčer.

Heger deklaroval, že urobí všetko pre to, aby odovzdanie rezortov bolo čo najplynulejšie. Dodal, že chcel zabrániť scenáru väčšieho rizika s úradníckou vládou, preto urobil všetko, aby zabezpečil plynulý chod vlády.

Po stretnutí s odchádzajúcim povereným premiérom Eduardom Hegerom prezidentka SR Zuzana Čaputová na mediálnom brífingu oznámila, že v situácii, ktorá vznikla, po 15. máji vymenuje úradnícku vládu. Priznala, že tím vlády odborníkov mala zostavený už dávnejšie.

Predsedom vlády odborníkov bude podľa Čaputovej súčasný viceguvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ľudovít Ódor. V minulosti pracoval v bankovej sfére, na ministerstve financií. V roku 2006 sa stal členom bankovej rady NBS. V rokoch 2010 – 2012 bol poradcom premiérky Ivety Radičovej a ministra financií Ivana Mikloša.

Úradnícka vláda nezíska v parlamente podporu a nebude schopná riešiť najväčšie problémy Slovenska. V televíznom vysielaní RTVS to povedal predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico. „Ústavná a politická kríza, v ktorej sa nachádza SR, sa nedá vyriešiť bez parlamentu,“ povedal. Považuje za veľký chybu, že prezidentka nerokovala s predsedami politických strán.

Dôveru úradníckej vláde pripustil v prípade, ak by boli predčasné parlamentné voľby posunuté zo septembra na začiatok júla. „Sme pripravení sa s pani prezidentkou rozprávať a viem si predstaviť, že by vláda dostala od nás dôveru,“ dodal.