Úvod Z DOMOVA Podľa Naďa sa môže tohtoročný vojenský rozpočet SR mimoriadne zvýšiť

Podľa Naďa sa môže tohtoročný vojenský rozpočet SR mimoriadne zvýšiť

Jaroslav Naď. (Foto: TASR)

Minister obrany Jaroslav Naď avizoval pripustil mimoriadne zvyšovanie tohtoročného obranného rozpočtu SR, v dôsledku čoho by výdavky na obranu mohli dosiahnuť dve percentá HDP. Na budúci rok sa už podľa neho plánujú obranné výdavky vo výške vyše dvoch percent.

“Predbežne uvažujeme o tom, že bude zvýšený rozpočet na dve percentá už počas tohto roka,” povedal Naď. Poukázal na to, že všetky krajiny na východnej hranici NATO dosahujú dvojpercentnú úroveň. Zároveň hovorí o plnení „domácej úlohy“ voči spojencom, ktorí Slovensku poskytujú miliardové vojenské technológie.

Tohtoročné zvýšenie vojenského rozpočtu bude podľa neho závisieť od vývoja štátneho rozpočtu, ale aj situácie v domácej politike. „Či budeme schopní urobiť nejaké zmeny v návrhu štátneho rozpočtu ešte na tento rok,“ vysvetlil.

So zavýšením nad dve percentá v roku 2023 sa podľa neho ráta v prvotnom návrhu štátneho rozpočtu. Členské štáty aliancie sa zaviazali vyčleňovať dve percentá HDP na obranné výdavky do roku 2024. Viaceré štáty však v reakcii na vojnu na Ukrajine ohlásili mimoriadne zvyšovanie výdavkov na obranu.