Úvod ZO ZAHRANIČIA Podľa prieskumu polovica republikánov verí, že oprávnene vyhral Trump

Podľa prieskumu polovica republikánov verí, že oprávnene vyhral Trump

Donald Trump. (Foto: archív)

Približne polovica republikánskych voličov verí tomu, že súčasný americký prezident Donald Trump oprávnene vyhral voľby, avšak víťazstvo mu ukradli rozsiahle volebné podvody, ktoré zvýhodnili demokrata Joea Bidena. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky Reuters/Ipsos.

Celkovo 73 percent opýtaných uviedlo, že voľby vyhral Biden a päť percent označilo za víťaza Trumpa. Avšak na otázku, či Biden „vyhral oprávnene“, kladne odpovedalo len 29 percent republikánov. Podľa 52 percent účastníkov prieskumu „vyhral oprávnene“ Trump. Obavy, že voľby boli zmanipulované, vyjadrilo až 68 percent republikánov. Takéto obavy zdieľalo len 16 percent demokratov.

Výsledky prieskumu odhalili, že v porovnaní s prezidentskými voľbami spred štyroch rokov sa pochybnosti Američanov o tamojšom volebnom procese zväčšili. Celkovo 55 percent dospelých Američanov uviedlo, že veria, že voľby z 3. novembra 2020 boli „legitímne a presné“, čo je o sedem percentuálnych bodov menej než v roku 2016.

Voľby boli podľa 28 percent ľudí „výsledkom nezákonného hlasovania alebo volebných manipulácií“ – ide o nárast o 12 percentuálnych bodov oproti podobnému prieskumu, ktorý sa konal krátko po voľbách v roku 2016.

Prieskumu, ktorý sa konal online v termíne 13. – 17. novembra, sa zúčastnilo 1346 respondentov – z toho 598 demokratov a 496 republikánov; štatistická odchýlka prestavuje päť percentuálnych bodov.

Podľa amerických mainstreamových médií sa víťazom amerických prezidentských volieb z 3. novembra stal demokratický kandidát Joe Biden po tom, čo mal zvíťaziť v kľúčovom štáte Pensylvánia. Tie ho vyhlásili za víťaza prezidentských volieb 7. novembra.

Trump však dlhodobo spochybňuje dôveryhodnosť čo sa týka procesu sčítavania hlasov a bez dôkazov tvrdí, že prišlo k bezprecedentným podvodom a nelegálne odovzdaným hlasom.

Zbor voliteľov, ktorý má formálne zvoliť prezidenta a viceprezidenta, sa zíde 14. decembra. Jednotlivé štáty musia do Washingtonu doručiť svoje správy s overenými konečnými výsledkami najneskôr 8. decembra.