Úvod ZO ZAHRANIČIA Podľa prieskumu väčšina obyvateľov USA nesúhlasí s ďalšou finančnou pomocou Ukrajine

Podľa prieskumu väčšina obyvateľov USA nesúhlasí s ďalšou finančnou pomocou Ukrajine

Foto: archív

Väčšina Američanov je proti tomu, aby Kongres USA schvaľoval ďalšiu finančnú pomoc Ukrajine. Ukázali to výsledky prieskumu inštitútu SSRS pre televíziu CNN. Z prieskumu tiež vyplýva, že americká verejnosť je v otázke podpory pre Ukrajinu rozdelená.

Kongresmani by nemali súhlasiť s ďalšími financiami na podporu Ukrajiny v súvislosti s aktuálnym vojenským konfliktom na jej území podľa 55 percent Američanov, 45 percent to naopak podporuje. Celkovo 51 percent Američanov sa domnieva, že USA jej už dostatočne pomohli, podľa 48 percent by mali urobiť viac.

Pri konkrétnom druhu pomoci má väčšiu podporu Američanov získavanie spravodajských informácií (63 percent) a vojenský výcvik (53 percent) než poskytovanie zbraní (43 percent) či účasť amerických jednotiek v bojových operáciách (17 percent).

Väčšina Američanov sa obáva, že vojna Ruska na Ukrajine ohrozí národnú bezpečnosť USA (56 percent), povedie k zvýšenému ohrozeniu demokracie v iných krajinách (65 percent), ruským útokom na iné štáty (64 percent) alebo k širšej vojne v Európe (59 percent).

Postup prezidenta Spojených štátov amerických Joea Bidena v prípade vojny na Ukrajine schvaľuje 45 percent obyvateľov USA a 43 percent súhlasí s tým, ako pristupuje k vzťahom s Ruskou federáciou.