Úvod Z DOMOVA Podľa Tarabu envirorezort doteraz bránil rozvoju Slovenska

Podľa Tarabu envirorezort doteraz bránil rozvoju Slovenska

Tomš Taraba. (Foto: archív)

Ochrana životného prostredia neznamená kladenie prekážok slovenským zamestnávateľom. Ministerstvo životného prostredia SR v uplynulom období bránilo rozvoju Slovenska. Uviedol to šéf rezortu Tomáš Taraba na mediálnej konferencii.

„Na Slovensku sa z envirorezortu vyslovene stal orgán šikany a akéhokoľvek vytvárania umelých dodatočných pravidiel, ktoré nepozná ani EÚ. Zo Slovenska pre ministerstvo sa stalo miesto, kde sa neoplatí investovať, kde sa neoplatí predkladať akékoľvek projekty, pretože nemáte ani horizont, kedy viete dostať povolenia,“ zdôraznil Taraba.

Za prvých sto dní vo vláde sa mu podľa neho podarilo spriechodniť Environmentálny fond a odložiť zavedenie povinnosti mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred uložením na skládku. „Polovica územia na nové spôsoby nebola pripravená,“ poznamenal.

Obnovil podľa jeho slov i konanie, týkajúce sa Vodného diela Slatinka neďaleko Zvolena. Ako avizoval, pred tromi týždňami tiež vypísali transparentný medzinárodný tender na obstaranie ôsmich turbín na Vodnom diele Gabčíkovo.

Ako uviedol, zároveň inicioval hĺbkový audit, týkajúci sa ľudí, ktorí mali na rezorte štedré odmeny a boli zamestnaní na dohodu. Začať by sa mal 5. februára. „Budeme sa pozerať nielen na plnenia, ktoré boli vyplácané, ale na dôvodnosť týchto plnení,“ dodal Taraba.

Tiež avizoval, že v prvom štvrťroku by sa mal začať proces zonácie v Tatranskom národnom parku. „Moja vízia je, aby všetky podnikateľské subjekty, ktoré v národnom parku fungujú, platili určitú formu koncesie z obratu, ktorý pôjde na činnosť národného parku,“ dodal.