Úvod ZO ZAHRANIČIA Vodcovia členských štátov EÚ rozhodli o päťdesiatmiliardovej pomoci pre Ukrajinu

Vodcovia členských štátov EÚ rozhodli o päťdesiatmiliardovej pomoci pre Ukrajinu

Foto: archív

Predseda Európskej rady Charles Michel na sociálnej sieti oznámil, že lídri členských štátov EÚ sa na mimoriadnom samite v Bruseli dohodli na finančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur. „Máme dohodu a jednotu,“ napísal Michel krátko po začiatku rokovaní šéfov vlád a štátov EÚ.

„Všetkých 27 lídrov sa dohodlo na ďalšom balíku finančnej podpory pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur v rámci rozpočtu EÚ,“ oznámil predseda Európskej rady. Spresnil, že existuje dohoda o poskytovaní finančnej podpory Ukrajine až do roku 2027, čo podľa neho znamená „stabilné, dlhodobé a predvídateľné financovanie pre Ukrajinu“.

Rokovania sa začali s poldruhahodinovým oneskorením, pretože ešte predtým sa uskutočnilo viacero menších pracovných stretnutí zameraných na dosiahnutie kompromisu o finančnej pomoci Ukrajine.

Rozhodujúcim bolo podľa magazínu Politico zrejme stretnutie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej a predsedu Európskej rady Charlesa Michela s prezidentom Francúzska Emmanuelom Macronom, nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou a predsedom vlády Maďarska Viktorom Orbánom.

Neskôr sa k nim pridali aj holandský premiér Mark Rutte, poľský premiér Donald Tusk a šéf belgickej federálnej vlády Alexander De Croo. Ukrajina má zatiaľ zabezpečené financovanie na chod štátu do konca marca tohto roku, k čomu vlani EÚ prispela sumou 80 miliárd eur.