Úvod Z DOMOVA Podľa Viskupiča sa rozpad koalície nedá vylúčiť

Podľa Viskupiča sa rozpad koalície nedá vylúčiť

Reprofoto: archív

Šéf parlamentného finančného výboru Marián Viskupič v televíznej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 pripustil rozpad súčasnej vládnej koalície. Dodal však, že “pre krajinu treba urobiť maximum a využiť čas, ktorý na to volebné obdobie dáva”.

Mimoparlamentný Hlas-SD trvá na referende o predčasných voľbách, ĽSNS nevylučuje, že ho podporí, ak bude mať zmysel. Podpredseda finančného výboru György Gyimesi odmieta tvrdenia, že by návrhom vlajkového zákona vyhrocoval situáciu a snažil sa o rozpad koalície, podľa vlastných slov sa len snaží napĺňať ústavné ustanovenia.

S Eduardom Hegerom, ktorý ho vyzval na stiahnutie návrhu, sa ešte nestretol. Diskusii sa však nebráni, keďže pripustil, že formu predkladania zákona s opozičným poslancom je možné namietať, lebo nie je správna, obsah však menej. Či je ochotný návrh stiahnuť, neodpovedal.

Mimoparlamentný Hlas-SD trvá na občianskom referende. Člen parlamentného sociálneho výboru Erik Tomáš verí, že sa podarí. „Ideálne by bolo, aby ľudia takúto možnosť dostali, ideálne počas komunálnych volieb,“ povedal. Treba podľa neho nájsť len správne znenie otázky.

ĽSNS je podľa poslanca Martina Beluského pripravené podporiť referendum, musí mať však zmysel. „Otázka musí byť nastavená korektne s správne. To stopercentne podporíme a budeme zbierať podpisy,“ uviedol.

Na margo embarga na ruskú ropu Gyimesi poznamenal, že minister hospodárstva Richard Sulík nehľadí na záujmy občanov. Hovorí o fatálnom zlyhaní. Odmieta, že by bol lobistom pre Slovnaft. V prípade prorodinného balíčka dôrazne odmietol dohodu s ĽSNS. V parlamente by hlasoval za zdanenie bánk, monopolov a oligopolov.

Viskupič odmieta, že by v téme sankčného balíka išlo o zlyhanie premiéra či šéfa rezortu hospodárstva. Podľa neho sa podarilo vyrokovať to, čo sa v danom stave dalo, hoci je to menej, ako čakali. V prípade prorodinného balíka hovorí o zrade OĽaNO. V čase vysokej inflácie je to podľa neho zlý obsah a prijatý ešte aj zlou formou.

Tomáš je presvedčený, že pri embargu na ruskú ropu prišlo k fatálnemu zlyhaniu Hegera i Sulíka. Tvrdí, že sa nepozerá na záujmy Slovenska, krajina by mala podľa neho myslieť na svojich občanov. Kritizuje, že krajina stále nemá skutočný protiinflačný balík, spoluzodpovedná za situácie je podľa neho aj SaS.

Beluský vyjadril presvedčenie, že pri embargu na dovoz ruskej ropy mal premiér Heger na rokovaní samitu Európskej únie v Bruseli využiť právo veta. Súhlasí s tým, že krajine chýba protiinflačný balíček.