Úvod Z DOMOVA Polícia začala vyšetrovanie útoku na kníhkupectvo Svojeť. Podľa majiteľky išlo o akciu...

Polícia začala vyšetrovanie útoku na kníhkupectvo Svojeť. Podľa majiteľky išlo o akciu na objednávku

Foto: Pavel Kapusta

Zatiaľ neznámi páchatelia v noci 17. januára zaútočili na kníhkupectvo Svojeť v centre Bratislavy. Najprv strhli jednu z mreží, rozbili výklad a potom zdemolovali interiér predajne a poškodili množstvo kníh.

Majiteľka Mária Sýkorová okamžite podala trestné oznámenie na políciu a tá podľa nej práve začala vyšetrovanie prípadu. Jeho objasnenie sťažuje fakt, že v známej Liga pasáži, kde malá predajňa sídli, mestská časť Staré Mesto neprevádzkuje ani jednu bezpečnostnú kameru, hoci ide o frekventované miesto.

Pre poisťovňu majiteľka vyčíslila škodu na 600 až 700 eur, keďže sa pri páde poškodili aj drahšie knihy. Útok vyvolal pobúrenie na sociálnych sieťach, pričom o ňom informovala iba mediálna alternatíva. Mainstreamové médiá o kauze mlčia.

Malé kníhkupectvo je známe ponukou vlasteneckej literatúry, osobitne so zameraním na slovenskú históriu, ponúka tiež kresťansky a alternatívne zamerané publikácie, napríklad z Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov, vydavateľstiev Perfekt, Post Scriptum, Buvik, Lúč, Albatros media, Slovart, Eko Konzult či Torden, ale aj tituly vo vlastnom náklade autorov.

V predajničke si možno zakúpiť aj pronárodné periodiká Slovenské národné noviny, Slovenské pohľady, Slovensko, Literárny týždenník, Kultúra, Slovanská vzájomnosť alebo Svedectvo. Majiteľka je presvedčená, že práve to bol dôvod bezprecedentného ataku na kníhkupectvo – nie z lúpežných, ale ideologických dôvodov, čo je vo vyspelých krajinách považované za barbarstvo.

Zdemolovaný interiér malej knižnej predajne. (Foto: archív)

Tu predávané publikácie v iných, liberálmi kontrolovaných kníhkupectvách zväčša nenájdete. „Je to veľmi zlé, že sa niekto zameral na literatúru. To, čo by malo ľudí povzbudzovať, umravňovať, dať im rozhľad a hrdosť, sa ničí,“ hovorí. Ako dodala, je absolútne jasné, že nejde o bežné výtržníctvo, ale o cielený útok.

“Podľa mňa prišiel preto, že predávame aj knižky o skutočnej slovenskej a slovanskej histórii, bez nánosov propagandy, ako sme často svedkami v bežných predajných sieťach, a že v tomto smere otvárame ľuďom oči.

Niekomu prekáža, že naši zákazníci u nás nájdu literatúru, ktorá ich duchovne posilní, poskytne im necenzurované vedomosti. Na rozdiel od internetu, na ktorom sa dá obsah vymazať, doma vždy majú knihu po ruke. Prekáža to, že ľudia sú aj vďaka nám informovaní,” myslí si Sýkorová.

Podľa nej to však nebolo po prvý raz, keď obchod upútal pozornosť ľudí, ktorým prekáža obsah ponúkaných kníh. Doplnila, že jestvujú indíciie, že by mohlo ísť o útok ľudí z militantnej organizácie Antifa, ktorí už v minulosti nasprejovali priečelie predajne nenávistnými nápismi. Bolo to možno varovanie, nazdáva sa.

Podľa neoverených informácií, ktoré sa objavili na internete, svedkovia približne v čase činu videli na vedľajšej Dunajskej ulici dodávkový automobil Fiat Ducato s logom sťahovacej firmy, ktorý preukázateľne patrí jednému z lídrov Antify.

“Podľa spôsobu vlámania mali k dispozícii špeciálne, zrejme hydraulické nástroje na vylamovanie mreží a zjavne boli na rýchlu akciu dobre pripravení. Som presvedčená, že to urobili na niekoho objednávku, čo je u týchto skupín bežné. Ťažko si totiž predstaviť, že by za takýto riskantný kriminálny čin nemali dobre zaplatené,” uzavrela majiteľka.

Majiteľka kníhkupectva Svojeť Mária Sýkorová je presvedčená, že objednávateľom útoku prekáža to, že zákazníci si u nich nájdu literatúru, ktorá ich duchovne posilní a poskytuje im necenzurované vedomosti. (Foto: Pavel Kapusta)

Útok na kníhkupectvo Svojeť: