Úvod ZO ZAHRANIČIA Politickým systémom Izraela je apartheid, upozorňuje Amnesty International

Politickým systémom Izraela je apartheid, upozorňuje Amnesty International

Foto: archív

Izraelská vláda a jej úrady zaobchádzajú s Palestínčanmi ako s „podradnou rasovou skupinou“, vyhlásila medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI), pričom politický systém židovského štátu označila za apartheid.

Amnesty tak dospela k rovnakému záveru ako organizácia Human Rights Watch (HRW) či izraelská mimovládna organizácia Be-celem: židovský štát praktizuje politiku apartheidu na okupovaných územiach Palestíny, ako aj na vlastnom území, kde arabská menšina tvorí približne 20 percent obyvateľstva.

„Správa dokumentuje, ako rozsiahle zaberanie palestínskych území a majetku, nezákonné zabíjanie, nútené vysťahovanie, drastické obmedzovanie pohybu a upieranie možnosti získať štátne občianstvo spolu vytvárajú režim, ktorý podľa medzinárodného práva možno označiť ako apartheid,“ uviedla na Instagrame slovenská pobočka Amnesty International.

„Či už žijú v Gaze, vo východnom Jeruzaleme, inde na Západnom brehu Jordánu, alebo v samotnom Izraeli – s Palestínčanmi sa zaobchádza ako s podradnou rasovou skupinou a sú systematicky zbavovaní svojich práv,“ uviedla vo vyhlásení generálna tajomníčka Amnesty International Agnes Callamardová.

„Správanie izraelských úradov, krutá politika segregácie, vyvlastňovania a vylučovania na všetkých územiach ovládaných židovským štátom sa podľa medzinárodného práva jednoznačne rovná apartheidu,“ uviedla Callamardová. Amnesty cituje klamstvá šírené teroristickými organizáciami,“ reagoval na správu šéf izraelskej diplomacie Jair Lapid s tým, že je „odtrhnutá od reality“.

Umar Šákir, riaditeľ HRW pre Izrael a palestínske územia, vlani v apríli uviedol, že Izrael bol už roky z rôznych strán upozorňovaný na to, že jeho praktiky uplatňované voči Palestínčanom sa blížia metódam apartheidu. „Podľa mňa je celkom jasné, že táto hranica už bola prekročená,“ nazdáva sa Šákir.