Úvod ZO ZAHRANIČIA Politico: Samit ukázal, že krajiny G7 nie sú schopné zastaviť ruskú vojenskú...

Politico: Samit ukázal, že krajiny G7 nie sú schopné zastaviť ruskú vojenskú operáciu ani energetickú krízu

Lídri štátov G7 na samite v bavorskom zámku Elmau. (Foto: archív)

Lídri skupiny siedmich hospodársky najvyspelejších štátov sveta združených v skupine G7 vyjadrili „vážne znepokojenie“ v súvislosti s ruskými plánmi dodať v nasledujúcich mesiacoch do Bieloruska strely schopné niesť jadrové hlavice. Vyplýva to z vyhlásenia zo samitu G7, konajúceho sa zámku Elmau v nemeckom Bavorsku.

„Vyzývame Rusko, aby sa správalo zodpovedne a zdržanlivo. V tejto súvislosti vyjadrujeme vážne znepokojenie súvisiace s oznámením Ruska o tom, že by do Bieloruska mohlo premiestniť raketové systémy schopné niesť s jadrové hlavice,” uviedli lídri G7 v spoločnom vyhlásení.

Skupina siedmich hospodársky najvyspelejších štátov v súvislosti s konfliktom na Ukrajine tiež uviedla, že Rusko musí povoliť vývoz dodávok obilia z vojnou zmietanej Ukrajiny, aby sa podľa nich predišlo zhoršeniu globálnej potravinovej krízy.

„Naliehavo vyzývame Rusko, aby bezpodmienečne zastavilo svoje útoky na poľnohospodársku a dopravnú infraštruktúru a umožnilo voľný prechod poľnohospodárskych dodávok z ukrajinských prístavov v Čiernom mori,“ píše sa vo vyhlásení G7. Skupina G7 tiež prisľúbila “trvalú podporu Ukrajine tvárou v tvár ruskej agresii”.

Americký magazín Politico označil samit G7 za najneúspešnejší za posledné roky. Upozornil na nezhody účastníkov stretnutia doslova v každej otázke, pričom väčšina iniciatív predložených na samite sa podľa neho ukázala ako kontroverzná a odsúdená na neúspech.

Politico vo svojom článku poukázal aj na rozpor medzi deklarovaným zámerom štátov G7 znížiť ceny ropy a plynu a zároveň potvrdenie strategického cieľa zastaviť používanie fosílnych palív.

Samit podľa magazínu ukázal, že “krajiny G7 nie sú schopné zastaviť vojenskú operáciu Ruska na Ukrajine, ani vyriešiť klimatický problém, ani obmedziť infláciu, ani kontrolovať ceny, ani sa vyrovnať s energetickou krízou”.