Úvod ZO ZAHRANIČIA Scholz: Putin nám nastražil pascu

Scholz: Putin nám nastražil pascu

Olaf Scholz. (Foto: archív)

Nemecký kancelár Olaf Scholz varoval pred rozdelením sveta na dva bloky v dôsledku vojny na Ukrajine. Podľa neho ide o pascu, ktorú nastražil ruský prezident Vladimir Putin. Šéf spolkovej vlády to uviedol na okraj samitu skupiny G7 v rozhovore pre televíznu stanicu ZDF.

„Nemali by sme padnúť do pasce nastraženej ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý tvrdí, že svet je rozdelený na globálny Západ – t. j. G7 a ich priateľov na severe – a všetkých ostatných. To nie je pravda,“ povedal kancelár.

Ako dodal, aj z tohto dôvodu boli na samit G7 pozvané krajiny ako a Argentína, India, Indonézia, Juhoafrická republika či Senegal. Scholz povedal, že je dôležité diskutovať s týmito krajinami.

„Treba prejaviť solidaritu, pretože ruská útočná vojna má dôsledky pre celý svet,“ uviedol Scholz. V tejto súvislosti spomenul dôležitosť vytvárania nových energetických partnerstiev.

Skupina G7 zahŕňa okrem Nemecka a Spojených štátov aj Britániu, Francúzsko, Japonsko, Kanadu a Taliansko. Skupina najsilnejších priemyselných krajín bola založená v roku 1975 ako reakcia na vtedajšiu globálnu hospodársku krízu. G7 sama seba označuje za spoločenstvo vyspelých demokracií, ktoré vyznávajú hodnoty slobody a práv občanov.