Úvod ZO ZAHRANIČIA Politico: V4 sa mení na V2+2

Politico: V4 sa mení na V2+2

Erb Vyšehradskej štvorky. (Foto: archív)

Spravodajský portál Politico tvrdí, že kým Česká republika a Slovensko sa priblížili k hlavnému prúdu Európskej únie, Maďarsko a Poľsko idú opačným smerom. Tieto štyri krajiny sú od roku 1991 členmi zoskupenia Vyšehradská štvorka, pripomína Politico. Toto zoskupenie známe ako V4 sa však podľa tohto magazínu mení na V2+2.

Príčinou sú podľa Politica narastajúce nezhody medzi Poľskom a Maďarskom na jednej strane a ČR a Slovenskom na strane druhej. Poľsko a Maďarsko podľa portálu robia kroky, ktoré ich krajiny vzďaľujú od liberálnej demokracie. Na Slovensku a v ČR sa nedávno zmenila vláda, čím sa obe tieto krajiny priblížili k „hlavnému prúdu EÚ“, píše Politico.

Portál pripomína záležitosti z oblasti dopravy a jadrovej energie, postoje jednotlivých krajín voči Rusku a Číne, fondy EÚ a zásady právneho štátu, či spor medzi ČR a Poľskom v súvislosti s baňou Turów.

V4 bola od svojho vzniku dôležitým diplomatickým nástrojom. Aj napriek vznikajúcim rozdielom sa jej členské krajiny stále zhodujú napríklad v odpore proti častiam takzvaného balíčka pre mobilitu, oslabujúcim stredoeurópske logistické spoločnosti, ale aj v snahe presadiť priaznivejšie podmienky na jadrovú energetiku.

Eugenius Smolar z varšavského Centra pre medzinárodné vzťahy pre Politico povedal, že „sú tu ešte spoločné témy, akákoľvek ‘láska’ je však dávno preč“. Politico pripomína i vyjadrenie českého ministra pre európske záležitosti Mikuláša Beka, ktorý vyhlásil, že Poľsko a Maďarsko sú vo vážnom spore so zvyškom EÚ a Česká republika a Slovensko „nehrajú podľa rovnakých nôt“.