Úvod ZO ZAHRANIČIA Krym sa začal integrovať s Chersonskou oblasťou a Záporožím

Krym sa začal integrovať s Chersonskou oblasťou a Záporožím

Foto: archív

Krym, ktorý bol v roku 2014 na základe referenda znovupripojený k ruskému územiu, začal uskutočňovať integračné projekty s Chersonskou a Záporožskou oblasťou, ktoré ovládajú ruské jednotky. Pre agentúru RIA Novosti to povedal podpredseda krymskej rady ministrov Georgij Muradov.

Ako dodal, nadviazali sa tesné obchodné a hospodárske vzťahy, zlepšujú sa dopravné spojenia. „Vytvorenie dopravných trás zabezpečí nepretržité dodávky potravín, liekov a humanitárnej pomoci na oslobodené územia. Posilnia sa tým aj medziregionálne väzby v rôznych oblastiach,“ vyhlásil Muradov, stály predstaviteľ Krymu pri kancelárii prezidenta Ruskej federácie.

Televízia al-Arabíja citovala vyjadrenie zástupcu šéfa proruskej vojensko-civilnej správy Chersonskej oblasti Kirilla Stremousova, ktorý vyhlásil, že na jeseň sa bude konať referendum o pripojení tohto regiónu k Rusku.

Poznamenal tiež, že Chersonská oblasť sa vracia do Ruskej federácie podľa príkladu Krymu. Chersonská oblasť leží severne od Krymského polostrova. Bola jedným z prvých regiónov, ktoré ruské jednotky ovládli po 24. februári, keď sa začala špeciálna vojenská operácia na území Ukrajiny. V oblasti sa zavádza ruská mena rubeľ a tiež sa začali distribuovať ruské pasy.