Úvod Politika Poľsko bude žiadať od Nemecka 850 miliárd za vojnové škody

Poľsko bude žiadať od Nemecka 850 miliárd za vojnové škody

Foto: archív

Nemecko dlhuje Poľsku vyše 850 miliárd dolárov v reparáciách za škody spôsobené počas druhej svetovej vojny a brutálnej nacistickej okupácie. Vyhlásil to poslanec poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Arkadiusz Mularczyk.

Vo vojne zahynulo približne šesť miliónov Poliakov, pričom hlavné mesto Varšava bolo po potlačení lokálneho povstania v roku 1944 takmer celé zrovnané so zemou. Nemecko, jeden z najväčších obchodných partnerov Poľska, však tvrdí, že všetky finančné požiadavky viažuce sa k druhej svetovej vojne, sú už vyriešené.

PiS prichádza s výzvami na kompenzáciu od roku 2015, keď sa dostala k vláde. Strana však zatiaľ nevzniesla oficiálnu žiadosť o vojnové reparácie. „Poľsko neprišlo iba o milióny svojich obyvateľov, ale bolo aj zničené nezvyčajne krutým spôsobom,“ povedal v rozhovore pre agentúru Reuters Mularczyk, predsedajúci parlamentnému výboru pre reparácie.

Foto: archív

Nemecko je najväčším čistým prispievateľom do rozpočtu EÚ a niektorí Nemci to považujú za štedré odškodné pre nové členské štáty, akým je Poľsko, ktoré trpeli pod nacistickou nadvládou. V roku 1953 sa vtedajšia komunistická vláda Poľska vzdala všetkých nárokov na vojnové reparácie pod nátlakom bývalého Sovietskeho zväzu, ktorý chcel zbaviť východné Nemecko ako svoj satelit akýchkoľvek finančných záväzkov.

Arkadiusz Mularczyk uviedol, že jeho výbor mieni dokončiť svoju správu o reparáciách do 1. septembra, na ktorý pripadá 80. výročie nacistickej invázie do Poľska a vypuknutia druhej svetovej vojny. „Táto záležitosť sa zametá pod koberec, až kým nebude vymazaná z pamäti, z povedomia ľudí,“ vyhlásil Mularczyk a obvinil Berlín z „diplomatických hier“.

Foto: archív