Úvod Spoločnosť Švajčiarsko prestane hromadiť kávu na prípad núdze

Švajčiarsko prestane hromadiť kávu na prípad núdze

Foto: archív

Švajčiarska vláda sa chce zbaviť národných núdzových zásob kávy. Krajina ich hromadí už desaťročia a aktuálne ide o 15 300 ton kávových bôbov, ktoré by mali obyvateľstvu vystačiť asi na štvrť roka. Vláda však už viac nepovažuje kávu za dôležitú na prežitie obyvateľstva.

Švajčiarsko zriadilo systém núdzových rezerv medzi prvou a druhou svetovou vojnou, aby bola krajina pripravená na možný nedostatok v prípade konfliktu, prírodného nešťastia alebo epidémie. Firma Nestlé, výrobca instantnej kávy Nescafé a ďalší dovozcovia, pražiarne a predajcovia musia doteraz podľa zákona skladovať vrecia nepraženej kávy.

O povinné rezervy kávy sa teraz stará 15 spoločností. „Federálny úrad pre zásobovanie národného hospodárstva usúdil, že káva nie je nevyhnutná na život. Nemá takmer nijaké kalórie a z fyziologického hľadiska tak neprispieva k zaisteniu výživy,“ uviedla vláda.

Podľa návrhu by sa povinnosť skladovať kávu mala skončiť v roku 2022. Firmy by tieto zásoby mohli využiť podľa svojho uváženia. Finálne rozhodnutie o zrušení zásob by mohlo padnúť v novembri. Nie všetci v krajine však s tým súhlasia.

Napríklad organizácia Reservesuisse, dozerajúca na zásoby potravín v krajine, požiadala vládu, aby svoje odporúčanie prehodnotila. Organizácia tvrdí, že 12 firiem chce aj naďalej uchovávať núdzové zásoby, čiastočne preto, že súčasný systém posilňuje dodávkový reťazec. Okrem toho sa podľa niektorých venuje málo pozornosti prínosu kávy pre zdravie. Tá pritom obsahuje antioxidanty aj vitamíny.

Švajčiarsko financuje povinné zásoby z poplatkov za dovoz kávových bôbov. Ten predstavuje 3,75 franku z každých 100 dovezených kilogramov. Ročne tak získa na kompenzácie pre firmy, skladujúce kávu, 2,7 milióna frankov. Švajčiarsko má zásoby aj ďalších základných produktov ako cukor, ryža, jedlý olej alebo krmivá pre zvieratá.