Úvod ZO ZAHRANIČIA Poľský prezident chce ústavný zákaz adopcií detí homosexuálmi

Poľský prezident chce ústavný zákaz adopcií detí homosexuálmi

Andrzej Duda. (Foto: archív)

Poľský prezident Andrzej Duda z vládnej strany Právo a spravodlivosť chce, aby ústava výslovne zakazovala adopciu detí pármi rovnakého pohlavia. „Aby sa zaistila bezpečnosť dieťaťa a správna výchova, aby poľský štát zabezpečil práva detí, domnievam sa, že takýto zápis by mal existovať,“ dodal.

Duda avizoval, že podpíše návrh novely ústavy v tejto veci a predloží ho parlamentu. V Poľsku v týchto dňoch prebieha predvolebná kampaň pred druhým kolom prezidentských volieb, naplánovaným na 12. júla. O znovuzvolenie sa uchádza aj Andrzej Duda.

Jeho súperom bude varšavský primátor Rafal Trzaskowski, kandidát centristickej Občianskej koalície. V prvom kole volieb, ktoré sa konalo 28. júna, získal Duda 43,5 percenta hlasov. Trzaskowského volilo 30,46 percenta voličov. Aj Trzaskowski je proti adopcii detí homosexuálmi.

„Verím, že to je postoj väčšiny politických strán. V tejto konkrétnej veci súhlasím s prezidentom,“ dodal Trzaskowski, všeobecne považovaný za človeka nakloneného právam homosexuálov. Duda počas kampane „ideológiu“ sexuálnych menšín LGBTI prirovnal ku komunistickej indoktrinácii.