Úvod ZO ZAHRANIČIA Budeme chrániť americký spôsob života, ktorý sa začal v roku 1492, vyhlásil...

Budeme chrániť americký spôsob života, ktorý sa začal v roku 1492, vyhlásil Trump

Donald Trump. (Foto: archív)

Americký prezident Donald Trump v prejave ku Dňu nezávislosti prisľúbil chrániť americké hodnoty a hovoril o porážke radikálnej ľavice, marxistov a anarchistov vnútri Spojených štátov. USA si svoj najväčší sviatok pripomenuli v čase, keď v krajine vrcholí pandémia ochorenia COVID-19.

Podľa Trumpa však Američania v boji s nákazou urobili pokrok. “Musíme poraziť radikálnu ľavicu, marxistov, anarchistov, agitátorov, tých, čo rabujú, a ľudí, ktorí v mnohých ohľadoch nemajú potuchy o tom, čo robia,“ povedal Trump počas osláv Dňa nezávislosti.

Pozval na ne stovky zdravotníkov a ďalších zástupcov kľúčových profesií v boji s pandémiou COVID-19. “Už nesmieme dopustiť, aby rozvášnený dav strhával naše sochy, aby sa vymazával našu históriu, indoktrinoval naše deti,“ dodal prezident USA.

Účastníci demonštrácií proti rasovej nespravodlivosti a policajnému násiliu v uplynulých týždňoch v množstve miest Spojených štátov strhli sochy alebo pomníky historických osobností, ktoré podľa nich mali osoh z otrokárstva alebo zastávali rasistické názory.

Vlnu nepokojov vyvolala smrť černocha Georgea Floyda pri zatýkaní belošským policajtom v Minneapolise. „Budeme chrániť americký spôsob života, ktorý sa začal v roku 1492, keď Kolumbus objavil Ameriku,“ sľúbil Trump, ktorý sa tento rok na jeseň bude uchádzať o znovuzvolenie.

Aj keď úrady na mnohých miestach Spojených štátov pre šíreniu koronavírusu masové oslavy Dňa nezávislosti zrušili, Trump naopak do Washingtonu lákal ľudí na „výnimočný večer“ s leteckou prehliadkou a ohňostrojom. Na promenádu National Mall, kde sa zhromaždenie konalo, však podľa agentúry AP prišlo výrazne menej ľudí ako pred rokom.

Trump v súvislosti s koronakrízou povedal, že „sme sa naučili, ako plameň uhasiť“, a to aj napriek tomu, že Spojené štáty pred niekoľkými dňami zaznamenali denný rekord počtu nakazených.

Podľa údajov americkej univerzity Johnsa Hopkinsa, ktorá vývoj pandémie dlhodobo sleduje, sa koronavírusom v Spojených štátoch nakazilo 2,84 milióna ľudí, z ktorých takmer 129.700 infekcii podľahlo.