Úvod Auto - moto Polstoročná dominancia Volva vo Švédsku sa skončila

Polstoročná dominancia Volva vo Švédsku sa skončila

Foto: archív

Po prvý raz za vyše polstoročie sa najpredávanejším autom vo Švédsku stalo auto inej značky ako Volvo. Podľa Združenia švédskych výrobcov automobilov bol v roku 2016 najpopulárnejší Volkswagen Golf. Z celkového počtu predaných áut v krajine sa preň rozhodlo až 5,9 percenta kupujúcich.

Na porovnanie, Volvo dosiahlo z celkového počtu predaných vozidiel v minulom roku 5,7 percenta. O prvú pozíciu tak švédska značka prišla po prvý raz od roku 1962. Aj vtedy ju z top priečky vytlačilo nemecké vozidlo, konkrétne Volkswagen Beetle. Volvo si však stále udržuje najväčší podiel na švédskom automobilovom trhu.

Napriek tomu, že dnes je už v rukách čínskej spoločnosti Zhejiang Geely Holding Group, pre Švédov je naďalej ikonickou značkou a v krajine predáva najviac áut. Jeho celkový podiel na švédskom automobilovom trhu dosahuje 21,5 percenta, zatiaľ čo v prípade Volkswagenu je to 15,7 percenta.

Predaj vo Švédsku je pozorne sledovaný, keďže je to pre Volvo druhý najväčší trh hneď po Číne. Podľa automobilového zväzu sa v roku 2016 predalo v krajine rekordných 372-tisíc nových vozidiel, čo medziročne znamená nárast o osem percent.