Úvod ZO ZAHRANIČIA Porážka Ruska na Ukrajine by mohla spustiť nukleárnu vojnu

Porážka Ruska na Ukrajine by mohla spustiť nukleárnu vojnu

Dmitrij Medvedev. (Foto: archív)

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev varoval Severoatlantickú alianciu, že porážka Ruska na Ukrajine by mohla vyvolať atómovú vojnu. „Porážka jadrovej veľmoci bežným spôsobom by mohla spustiť nukleárnu vojnu,“ napísal Medvedev na sociálnej sieti. Dodal, že „jadrové veľmoci vo veľkých konfliktoch, od ktorých závisí ich osud, nikdy neprehrávajú“.

Medvedev, ktorý zastáva funkciu podpredsedu Rady bezpečnosti Ruskej federácie, tiež uviedol, že predstavitelia NATO a rezortov obrany, ktorí sa majú  stretnúť na nemeckej leteckej základni Ramstein a rokovať o stratégii a podpore pre Ukrajinu, by mali pouvažovať o riskantnosti svojich rozhodnutí.

Rusko a Spojené štáty, ktoré sú najväčšími jadrovými veľmocami na svete, vlastnia až 90 percent z celkového počtu jadrových hlavíc. Reuters dodáva, že posledné slovo pri použití atómových zbraní má v Rusku prezident Vladimir Putin.

Putin predčasom vyhlásil, že ruská špeciálna vojenská operácia je existenčný boj Ruska s agresívnym Západom. Dodal, že je pripravený použiť všetky dostupné prostriedky, aby ochránil krajinu a jej obyvateľov pred nepriateľmi.

Šéf Kremľa od začiatku roka vyslal niekoľko signálov, že Rusko sa z Ukrajiny neplánuje stiahnuť. Vyslal napríklad do Atlantiku fregatu s hypersonickými raketami a vedením vojny poveril priamo náčelníka generálneho štábu.

Dodal tiež, že Rusko zintenzívňuje výrobu zbraní. Federácia amerických vedcov zároveň uvádza, že Rusko vlastní 5977 jadrových hlavíc a Spojené štáty 5428. Nasleduje Čína s 350 hlavicami, Francúzsko ich má 290 a Británia 225.