Úvod Z DOMOVA Fico: Čaputová, Kollár a Heger by mali účasťou na referende prejaviť úctu...

Fico: Čaputová, Kollár a Heger by mali účasťou na referende prejaviť úctu k tomuto inštitútu

Foto: archív

Traja najvyšší ústavní činitelia by sa mali zúčastniť referenda a ukázať ľuďom úctu k tomuto inštitútu i voči nim. Apeloval na nich predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico. Tvrdí, že referendum je jediná cesta k predčasným voľbám, pretože v parlamente nejestvuje vôľa na zmenu Ústavy SR a odsúhlasenie termínu.

Podotkol, že v prípade úspešnosti plebiscitu by mohli byť predčasné parlamentné voľby už v júni, pretože by na ich odsúhlasenie stačilo len 76 a nie 90 poslancov Národnej rady SR. Dodal, že ide o najvyššiu formu priamej demokracie.

Apeloval na hlavu štátu Zuzanu Čaputovú, predsedu parlamentu Borisa Kollára aj dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera, aby „prestali hrať smiešne hry“ a aby sa ľudového hlasovania zúčastnili.

Šéf Smeru-SD tiež tvrdí, že prezidentka oklamala občanov, keď nedávno vyhlásila, že ak do 31. januára nebude zmenená ústava a nebudú zvolané predčasné voľby do konca júna, preberie zodpovednosť a zostaví úradnícku vládu. Vyjadrenie hlavy štátu o rešpektovaní septembrového termínu volieb podľa Fica znamená, že bude „rešpektovať túto nefunkčnú a rozpadnutú vládu“.

Podotkol tiež, že bývalá koalícia sa doteraz na ničom nedohodla a stále nevie, aký má byť obsah zmeny ústavy potrebnej na predčasné parlamentné voľby. „Nemajú ani predstavu, kedy by sa mali konať. Len pustili do éteru nejaký dátum,“ poznamenal.

Tvrdí, že bývalá koalícia si dá pri zmene ústavy buď podmienky neprijateľné pre opozíciu, alebo vytvorí taký stav, že nebude možné dosiahnuť väčšinu hlasov. Smer-SD bude podľa jeho slov trvať na júnovom termíne volieb a na tom, aby bolo možné dosiahnuť ich aj referendom, nielen tzv. samorozpustením parlamentu.

Fico kritizoval aj vyjadrenia lídra SaS Richarda Sulíka, že voľby v septembri by boli dobré aj preto, aby orgány činné v trestnom konaní stihli uzavrieť niektoré kauzy. Skonštatoval, že koalícia si s nimi nevedela poradiť po odbornej a profesijnej stránke, preto sa snaží o ich kriminalizáciu.