Úvod ZO ZAHRANIČIA Porošenka vyšetrujú pre vlastizradu, mal plniť príkazy ministra zahraničných vecí USA

Porošenka vyšetrujú pre vlastizradu, mal plniť príkazy ministra zahraničných vecí USA

Petro Porošenko. (Foto: archív)

Ukrajinská prokuratúra spustila vyšetrovanie bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v súvislosti s vlastizradou a zneužitím úradu. Stalo sa tak po tom, ako sa dostali na verejnosť nahrávky jeho údajnej konverzácie s bývalým viceprezidentom USA Joeom Bidenom a niekdajším americkým ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym, informovala v tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na spravodajský portál Ukrajinska pravda.

Vyšetrovanie podľa správy iniciovali v súlade s ustanoveniami ukrajinskej trestnej legislatívy o zrade štátu a zneužití moci alebo úradu. Ukrajinský poslanec Andrij Derkač v utorok zverejnil zvukové záznamy telefonických hovorov, v ktorých má Porošenko diskutovať s Bidenom a Kerrym o domácej politike na Ukrajine. Podľa poslanca hovory dokazujú, že prišlo k medzinárodnej korupcii a vlastizrade zo strany bývalého prezidenta.

Derkač zároveň uviedol, že konverzácia politikov je z prelomu rokov 2015 a 2016. V jednom z rozhovorov Kerry údajne Porošenkovi hovorí, aby zvážil výmenu generálneho prokurátora Viktora Šokina. Americký diplomat sa mal tiež vyjadriť, že viceprezident Biden je touto záležitosťou znepokojený.

Bývalý ukrajinský generálny prokurátor Viktor Šokin na margo záležitosti uviedol, že vyšetrovanie proti firme Burisma, v ktorej bol zamestnaný syn bývalého viceprezidenta USA Joe Bidena, bolo zastavené „zo strachu z USA“.

Šokin tiež vyhlásil, že požiadal o informácie o Hunterovi Bidenovi, odpoveď od ukrajinských úradov však nedostal. Podľa jeho slov dostával Hunter Biden vo funkcii člena predstavenstva Burisma okrem platu a provízií tiež bonus vo výške jedného milióna dolárov.

Šokin tiež poukázal na to, že bývalý prezident Petro Porošenko ho odvolal, „lebo Joe Biden zadržiaval pomoc Ukrajine“. Samotný Biden starší predtým v jednom z prejavov potvrdil, že sa vyhrážal kyjevským úradom zrušením finančnej podpory USA, vrátane záruk miliardového úveru, ak nebude Šokin odvolaný.

Záznamy obsahujú aj ďalšie informácie, ktoré by mohli naznačovať zasahovanie USA do vnútorných záležitostí Ukrajiny. Porošenko mal tiež americkým činiteľom hovoriť o zvyšovaní poplatkov Ukrajincom a o reforme štátnych podnikov.

Podľa Ukrajinskej pravdy Národný vyšetrovací úrad začal už 16 trestných konaní, v ktorých figuruje Porošenko. Týkajú sa aj velezrady a tiež falšovania pri menovaní Hrojsmana za premiéra pri absencii koalície v Najvyššej rade.