Úvod ZO ZAHRANIČIA Poslanci Smeru vyzvali na účasť Ruska a Bieloruska na olympijských hrách

Poslanci Smeru vyzvali na účasť Ruska a Bieloruska na olympijských hrách

Foto: archív

Poslanci Národnej rady SR za Smer-SD Richard Takáč, Dušan Galis a Viliam Záhorčák odovzdali výzvu prezidentovi Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Antonovi Siekelovi, ktorou apelujú na podporu účasti športovcov z Bieloruska a Ruskej federácie na budúcoročných olympijských hrách v Paríži.

SOŠV odpovedal, že od začiatku odsudzuje ruský vojnový konflikt na Ukrajine. Pripomenul platné sankcie Medzinárodného olympijského výboru voči Rusku a Bielorusku a že kroky medzinárodného výboru podporuje. Podotkol, že medzinárodný výbor doteraz neprijal definitívne rozhodnutie v tejto súvislosti.

“Sme presvedčení, že šport je apolitický, olympijské hry sú vrcholovým športovým podujatím, ktoré vnesmie niesť znaky nenávisti, nevraživosti, neúcty alebo diskriminácie. Naopak sú symbolom mieru a prejavov súdržnosti naprieč spektrom zúčastnených 90 krajín z celého sveta,“ poznamenal Takáč.

Považuje za neprípustné, aby politici rozhodovali o tom, kto sa môže olympiády zúčastniť. Zdôraznil, že športovci sa na to pripravujú celý život a tvrdo na sebe pracujú. Pripomenul, že v roku 1994 počas zimnej olympiády v Lillehameri Medzinárodný olympijský výbor v spolupráci s OSN prvýkrát vyhlásil tzv. olympijské prímerie.

Dodal, že od roku 2004 prijíma Valné zhromaždenie OSN rezolúciu k olympijskému prímeriu. V jej rámci vyzýva vlády krajín sveta, aby sa v čase konania olympiády zdržali vojnových alebo iných ozbrojených aktivít.

“Športovec, ktorý chce štartovať na olympijských hrách, musí plne rešpektovať Olympijskú chartu, nepodporovať vojnové konflikty a dodržiavať antidopingové predpisy,“ reagoval SOŠV.

“Situáciu konzultujeme aj s členmi olympijského hnutia doma i v zahraničí, kde sa často prezentujú i rozdielne stanoviská. Téma je veľmi zložitá a vzniknutá dilema nemá ideálne riešenie,“ uviedol.