Úvod Spoločnosť Používatelia smartfónov nevnímajúci okolie ohrozujú premávku

Používatelia smartfónov nevnímajúci okolie ohrozujú premávku

Foto: archív

Mnohí používatelia smartfónov sú takí zaujatí mobilmi, že nevnímajú svoje okolie. Nedávna štúdia, ktorá zahŕňala 14-tisíc chodcov v Amsterdame, Berlíne, Bruseli, Paríži, Ríme a Štokholme, zistila, že až 17 percent ľudí pri chôdzi používa smartfóny. Najnáruživejšími používateľmi sú pritom ľudia vo vekovej skupine od 25 do 35 rokov.

Po tom, čo niekoľko podobných ľudí spôsobilo v nemeckom Augsburgu dopravné nehody bezstarostným prechádzaním cez cestu, sa mesto rozhodlo nainštalovať nové dopravné svetlá, nachádzajúce sa priamo na zemi. Zatiaľ sú na dvoch priechodoch, na troch miestach ich testuje aj Kolín nad Rýnom. Pozemný semafor tvorí 16 červených LED svetiel.

Augsburg a Kolín nie sú jediné mestá, ktoré sa snažia reagovať na tento zlozvyk. V Mníchove boli na najnebezpečnejších priechodoch pre chodcov nainštalované špeciálne vysielače, ktoré do smartfónov vybavených zodpovedajúcou aplikáciou vysielajú varovanie.

Portland, Seattle či Cleveland v Spojených štátoch experimentovali s „hovoriacimi“ autobusmi, varujúcimi chodcov. A mesto Rexburg v štáte Idaho dokonca zaviedlo pokuty vo výške 50 amerických dolárov za písanie na mobile počas chôdze. Tematický park v čínskom Čchung-čchingu sa nechal inšpirovať experimentom amerického Washingtonu a vytvoril špeciálny pruh pre chodcov s mobilom v ruke.