Úvod GEO Prečo býva aprílové počasie bláznivé

Prečo býva aprílové počasie bláznivé

Foto: archív

Mesiac apríl sa na Slovensku v dlhodobom priemere vyznačuje typicky premenlivým charakterom počasia. Súvisí to s presunom výškovej frontálnej zóny, ktorá je v zime v priemere južnejšie od územia Slovenska.

Po jarnej rovnodennosti sú dni dlhšie ako noci a slnečné lúče tak počas dňa podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) intenzívne zohrievajú zemský povrch. Preto sa už v apríli niekedy vyskytujú letné a výnimočne aj tropické dni. Nad Arktídou sa však nachádzajú ešte pomerne veľké zásoby studeného vzduchu, ktorý sa tu hromadil počas uplynulej zimy.

Pri vhodnej situácii, ktorá podľa SHMÚ nastala aj v posledných dňoch, k nám môže preniknúť tento studený vzduch z vyšších zemepisných šírok. Väčšinou so sebou prináša jarné mrazy, výnimočne aj v nižších polohách snehovú pokrývku.

Priemerný výskyt posledného dňa so snehovou pokrývkou pripadá na Slovensku väčšinou na marec. Najneskorší výskyt na veľkom počte staníc SHMÚ však pripadá práve na niektorý z aprílových dní. Aj v minulosti sa u nás v apríli vyskytli podobne chladné periódy, ako máme teraz, v závere apríla však už ide o výnimočnú situáciu.

Priemerný počet dní so snehovou pokrývkou je v tomto mesiaci už na väčšine staníc SHMÚ veľmi nízky. V nížinách sa v období rokov 1981/1982 – 2010/2011 vyskytli z vybraných staníc v apríli maximálne tri dni so súvislou snehovou pokrývkou. Súčasné husté sneženie v Tatrách, ale aj inde na Slovensku ukazuje, že štatistiky nič nezaručujú…