Úvod ZO ZAHRANIČIA Pred 30 rokmi prijali novovzniknutú Slovenskú republiku do OSN

Pred 30 rokmi prijali novovzniknutú Slovenskú republiku do OSN

Foto: archív

Devätnásteho januára 1993 boli Slovenská republika a Česká republika prijaté za riadnych členov Organizácie Spojených národov (OSN). V sídle organizácie v New Yorku v USA samostatnú SR reprezentovali podpredseda vlády SR a minister zahraničných vecí SR Milan Kňažko a stály predstaviteľ ČSFR v OSN Eduard Kukan.

Pri príležitosti prijatia Slovenskej republiky ako stoosemdesiateho členského štátu OSN a následného vztýčenia slovenskej zástavy pred budovou OSN v New Yorku, bola 19. januára symbolicky vztýčená slovenská zástava pred budovou Ministerstva zahraničných vecí SR.

K tomuto aktu prišlo súbežne o 12:30 h newyorského času a 18:30 hod slovenského času. Zástavu vztýčil štátny tajomník MZV SR Ján Lišuch. Slovenská republika sa stala 19. januára 1993 sto Organizácie Spojených národov.

Organizácia Spojených národov oficiálne vznikla 24. októbra 1945 po tom, ako väčšina jej zakladajúcich členov ratifikovala Chartu o založení tejto svetovej inštitúcie. Výraz Spojené národy, ktorého autorom je 32. americký prezident Franklin Delano Roosevelt, sa prvýkrát objavil počas 2. svetovej vojny v Deklarácii Spojených národov z 1. januára 1942.

Predstavitelia 26 krajín sa zaviazali, že budú pokračovať spoločne vo vojne proti mocnostiam Osi. V roku 1945 sa zástupcovia 50 krajín na konferencii Spojených národov o medzinárodnej organizácii stretli v San Franciscu, aby vypracovali Chartu Organizácie Spojených národov.

Za základ zobrali návrhy, ktoré rozpracovali od augusta do októbra 1944 v americkom Dumbarton Oaks predstavitelia Číny, USA, Británie a ZSSR. Chartu podpísali 26. júna 1945 predstavitelia 50 krajín. Poľsko, ktoré na konferencii nebolo zastúpené, ju podpísalo neskôr. Varšava však patrí medzi 51 pôvodných členov svetovej organizácie.

Zasadnutie OSN v New Yorku. (Foto: archív)