Úvod Ekonomika Predvianočné pôžičky sú pre spotrebiteľov často rizikové

Predvianočné pôžičky sú pre spotrebiteľov často rizikové

Foto: archív

Predvianočné obdobie je z hľadiska pôžičiek a úverov tradične veľmi rizikové. V období vrcholiacich nákupov majú spotrebitelia väčšiu tendenciu správať sa impulzívne a na kúpu darčeka využiť ponúkaný úver bez toho, aby sa dôkladne oboznámili s jeho podmienkami. Pri nevýhodných pôžičkách od nepreverených inštitúcií im však hrozí vpadnutie do dlhovej pasce.

Mali by preto veľmi obozretne pristupovať k tomu, akým spôsobom budú financovať nákupy spojené s vianočnými sviatkami. Ak sa napríklad pre krátkodobý nedostatok financií rozhodnú pre pôžičku, mali by sa obrátiť v prvom rade na banky, kde sa detailne oboznámia so všetkými podmienkami čerpania úveru.

Najväčší záujem o spotrebiteľské úvery zaznamenávajú finančné inštitúcie tradične počas novembra a začiatkom decembra. Vtedy je v priemere o pätinu vyšší ako v ostatných mesiacoch roka. Požičiavajú si predovšetkým mladšie ročníky, a to najčastejšie na elektroniku, domáce spotrebiče a výdavky spojené s deťmi. Okrem v tomto období najrozšírenejšieho nákupu tovaru na splátky sú obľúbené aj spotrebiteľské úvery a pôžičky, kontokorent či kreditné karty.

Takmer polovica ľudí má bližšiu predstavu o vianočných darčekoch už v októbri. Najčastejšie chcú kupovať oblečenie a obuv. V tesnom závese sú potom hračky, kozmetika, elektronika, knihy a vybavenie domácnosti. Obľube sa tešia aj nápoje či relaxačné a kúpeľné pobyty.

Ženy sa pritom vyberajú do obchodov oveľa skôr ako muži. Len desatina dám necháva nákup darčekov na december. Spôsob nakupovania pritom mnohí zatiaľ nemajú vyhranený – väčšina uvádza, že kombinujú návštevy kamenných predajní s nákupmi cez internet.

Foto: archív