Úvod Spoločnosť Prepracovaní Juhokórejčania uprednostňujú väzenskú celu pred stresom moderného sveta

Prepracovaní Juhokórejčania uprednostňujú väzenskú celu pred stresom moderného sveta

Foto: archív

Pre väčšinu ľudí je väzenie miestom, kam by sa za nijakých okolností nechceli dostať. V Južnej Kórei sa do väzenia nechávajú dobrovoľne zavrieť úradníci, právnici i študenti. Za pobyt v cele navyše platia nemalé peniaze.

Juhokórejská „väznica“ Prison Inside Me (Väzenie v mojom vnútri) slúži ako psychická i fyzická detoxikácia a únik pred vražedným pracovným tempom a hyperkonkurenčným prostredím tejto ázijskej krajiny. Za približne 70 eur na deň je tu možné prežiť život podobný tomu za múrmi ozajstnej väznice.

Pri nástupe tunajší klienti odovzdajú všetky svoje osobné veci a dostanú modrú väzenskú uniformu, čajový servis, zápisník a potreby na písanie. Spí sa na podlahe a zakázané sú mobilné telefóny aj rozprávanie sa so spoluväzňami.

Na celách s výmerou 6 štvorcových metrov je k dispozícii toaleta, chýbajú tu však hodiny či zrkadlo. Drsné podmienky a prísny režim však zďaleka nie je tým, čo by klientov odrádzalo – počas svojej osemročnej prevádzky do väznice dobrovoľne prišlo okolo dvetisíc klientov.

Južná Kórea patrí medzi krajiny s najdlhšou pracovnou dobou. V roku 2017 Juhokórejčania prežili v práci v priemere 2 069 hodín. Viac času sú v práci len Mexičania (2 225 hodín) a obyvatelia Kostariky (2 221 hodín).

Priemer krajín OECD je pritom 1 764 hodín. Vlani v lete preto vláda rozhodla o skrátení pracovného týždňa z 68 hodín na 52. Zmenu však kritizujú zamestnávatelia a prekvapivo aj zamestnanci. Zdá sa, že väčšinu Juhokórejčanov práca skrátka baví. Čas ukáže, ako bude nové nariadenie fungovať.

Juhokórejská „väznica“ Prison Inside Me: