Úvod Z DOMOVA Prezidentka odstavila Aláča, Hamrana premiér odvolať neplánuje

Prezidentka odstavila Aláča, Hamrana premiér odvolať neplánuje

Štefan Hamran. (Foto: archív)

Prezidentka Zuzana Čaputová dočasne pozbavila riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča výkonu štátnej služby. SIS odteraz vedie jeho námestník. Voči Aláčovi vzniesli minulý týždeň obvinenie zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

S obvinením sa stotožnili dozorujúci aj službukonajúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Príslušník SIS sa podľa prezidentky musí dočasne pozbaviť výkonu štátnej služby, lebo jeho ďalšie ponechanie vo výkone štátnej služby ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby.

Zotrvanie Aláča na pozícii by ohrozovalo dobré meno štátnej služby doma aj v zahraničí a podkopávalo by vzájomnú dôveru, komentoval prezidentkin krok premiér Ľudovít Ódor. Ako dodal, návrh na Aláčovo odvolanie podá na najbližšom rokovaní vlády. Meno jeho nástupcu zatiaľ nemá. Pripustil, že tajnú službu by do volieb mohol viesť námestník.

Opozičný Hlas-SD vyzval Ódora, aby po odvolaní riaditeľa SIS bezodkladne odvolal z funkcie aj policajného prezidenta Štefana Hamrana. „Úradnícka vláda chcela upokojiť Slovensko, no namiesto toho tu zažívame nevídanú a otvorenú vojnu v bezpečnostných zložkách.

Ak Ľudovít Ódor ako predseda vlády navrhuje odvolať riaditeľa SIS, musí v tú istú chvíľu ako poverený minister vnútra odvolať aj policajného prezidenta. Je to jediná možnosť, ako upokojiť situáciu a nastoliť v bezpečnostných zložkách rovnováhu,“ tvrdí líder Hlasu-SD Peter Pellegrini.

Hovorí o dvojakom metri, ktorým prezidentka a premiér hodnotia obvinenia štátnych úradníkov. Tvrdí, že kým šéfa SIS pre obvinenie odvolali, obvinení vyšetrovatelia sú povyšovaní a premiestňovaní na policajnú inšpekciu, ktorá ich vyšetruje. Podľa Pellegriniho ľudia vidia, že rovnaké pravidlá neplatia pre všetkých a že sa vedenie polície vymklo civilnej kontrole.

Odvolanie policajného prezidenta Štefana Hamrana však predseda vlády neplánuje. Ódor si totiž nemyslí, že v takejto situácii by bolo dobré odvolať hlavu polície. Hamran má podľa neho výsledky a ukazuje, že vyšetrovatelia bojujú so zločinom, ktorý na Slovensku bol. “Nebol by to dobrý signál dovnútra očisty štátu,“ podotkol. Hamrana by odvolal len na základe dôkazov.