Úvod Z DOMOVA Šéfa SIS Michala Aláča prepustili zo zadržania. Z funkcie odísť neplánuje

Šéfa SIS Michala Aláča prepustili zo zadržania. Z funkcie odísť neplánuje

Michal Aláč. (Foto: archív)

Riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča prepustili zo zadržania. Šéf tajnej služby obvinenie na mediálnom brífingu opätovne odmietol. Podčiarkol, že platí prezumpcia neviny a nemieni odísť zo svojej z funkcie. Tvrdí, že všetky skutočnosti bude môcť vysvetliť až po zbavení mlčanlivosti.

Po vykonaní úkonov dospel vyšetrovateľ k názoru, že dôvody väzby pominuli, stotožnil sa s tým aj službukonajúci prokurátor špeciálnej prokuratúry. Aláčov právny zástupca Marián Bošanský priblížil, že počas zadržania šéfa SIS sa udiala konfrontácia jeho výpovede s iným svedkom. Obhajoba si myslí, že dôvody na zadržanie pominuli skôr, ako bol prepustený.

Bošanský považuje obvinenie za nelogické. Nič podľa neho nepreukazuje existenciu zločineckej skupiny a jej fungovanie. Podotkol, že preukázané nebolo ani zneužívanie právomocí verejného činiteľa.

Úrad špeciálnej prokuratúry informoval, že prokurátor sa stotožnil s dôvodnosťou trestného stíhania. „V trestnej veci obvineného Michala Aláča a spol. bolo vydané uznesenie o vznesení obvinenia so súhlasom dozorového prokurátora. Podľa neho získané dôkazy plne odôvodňujú vznesenie obvinenia proti šiestim osobám,“ povedala hovorkyňa prokuratúry Zuzana Drobová.

Národná kriminálna agentúra v rámci policajnej akcie Rozuzlenie obvinila viacero osôb, medzi nimi šéfov SIS a Národného bezpečnostného úradu. Obvinenie sa má týkať údajnej zločineckej skupiny.

Tá mala podľa polície mariť vyšetrovanie korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi a diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Dve osoby boli obvinené pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty.