Úvod ZO ZAHRANIČIA Pri útoku na nemocnicu v pásme Gazy zahynulo 471 ľudí

Pri útoku na nemocnicu v pásme Gazy zahynulo 471 ľudí

Foto: archív

Pri útoku na nemocnicu v pásme Gazy zahynulo 471 Palestínčanov, vyhlásilo ministerstvo zdravotníctva v tejto palestínskej enkláve. Podľa ministerstva zranenia utrpelo ďalších 324 osôb, z nich 28 je vo vážnom stave.

Palestínske hnutie Hamas spolu s niekoľkými arabskými krajinami hovorí, že za útok je zodpovedný Izrael, ktorý útočí na pásmo Gazy leteckými útokmi. Ten zodpovednosť odmieta a tvrdí, že výbuch spôsobila chybná raketa palestínskej radikálnej organizácie Islamský džihád.

Stovky ľudí v Teheráne, Tripolise a ďalších mestách protestovali proti útoku na nemocnicu v Gaze.” Smrť Francúzsku a Anglicku,“ skandovali protestujúci, v Teheráne a na múry francúzskeho veľvyslanectva hádzali vajíčka. Izrael a USA v Teheráne nemajú zastupiteľstvá. Zhromaždenia sa neskôr pokojne rozišli.

Iránsky prezident Ebráhím Raísí vyhlásil deň štátneho smútku. „Plamene amerických a izraelských bômb, ktoré dopadli na nemocnicu v Gaze, už čoskoro pohltia sionistov. Irán smúti,“ vyhlásil podľa spravodajskej agentúry IRNA Raísí.

Minister zahraničných vecí Iránu Hosejn Amír Abdollahján vyzval celý svet, aby sa zjednotil proti Izraelu a označil ho za „režim nenávidenejší než Islamský štát“. Teherán vyzval arabské krajiny, ktoré s Izraelom majú diplomatické vzťahy, aby ich skončili.

Aj v Tripolise a ďalších líbyjských mestách sa v reakcii na útok zhromaždili stovky ľudí s palestínskymi vlajkami. Tvár si zakrývali šatkou kúfija, známou aj ako „arafatka“ podľa niekdajšieho palestínskeho vodcu Jásira Arafata.

Líbyjský premiér Abdal Hamíd Dubajba útok odsúdil a vyzval na otvorenie humanitárnych koridorov na obliehané územie. „Útoky na zdravotnícke a civilné budovy sú vojnovým zločinom. Táto agresia sa musí skončiť,“ vyhlásil Dubajba.

Najvyšší predstavitelia Európskej únie odsúdili zásah nemocnice v pásme Gazy a vyzvali na dôkladné vyšetrenie tejto udalosti, aby voči páchateľom mohla byť vyvodená zodpovednosť.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu vyhlásila, že „nič nemôže ospravedlniť útok na nemocnicu plnú civilistov“.

„Nemocnica v Gaze, kde boli stovky zranených ľudí, sa zmenila na horiace peklo. Scény z nemocnice al-Ahlí Arabí sú desivé a znepokojujúce,“ dodala. Zdôraznila, že všetky skutočnosti o tomto útoku musia byť zistené a voči vinníkom musí byť vyvodená zodpovednosť.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell pripomenul, že výbuch v nemocnici – ktorého páchateľ nie je známy – je ďalším hrozným prejavom toho, čo sa deje medzi Izraelom a hnutím Hamas. „Vojna musí byť vedená v súlade s medzinárodnými pravidlami. Aj vojny majú svoje pravidlá,“ zdôraznil Borrell.

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová zničenie nemocnice označila za „hroznú skutočnosť“, ktorú nemožno ospravedlniť. Tiež je podľa nej potrebné objasniť celú záležitosť. Predseda Európskej rady Charles Michel na sociálnej sietivyjadril nad tragickým útokom na nemocnicu zhrozenie.

„Neexistuje nijaký ospravelniteľný dôvod na útok na zariadenie s nevinnými civilistami a zdravotníckym personálom. Zameriavanie sa na civilnú infraštruktúru nie je v súlade s medzinárodným právom,“ vyhlásil Michel.

Tiež žiadal vyšetrenie incidentu a vyvodenie zodpovednosti. Dodal, že EÚ naliehavo žiada o okamžité zaistenie humanitárnej pomoci v pásme Gazy, aby bolo možné poskytnúť pomoc tým, ktorí ju potrebujú.