Úvod ZO ZAHRANIČIA Priebeh prezidentských volieb v USA vyvoláva vážne podozrenia z ich falšovania

Priebeh prezidentských volieb v USA vyvoláva vážne podozrenia z ich falšovania

Foto: archív

Dráma okolo amerických volieb pokračuje. Americký prezident Donald Trump žiada zastaviť sčítanie hlasov a vykonať opätovnú kontrolu hlasovacích lístkov v kľúčových štátoch. Člen českého hnutia Trikolóra Petr Štěpánek sa domnieva, že priebeh hlasovania bol podozrivý a v obdobných prípadoch vo východnej Európe by sa hovorilo o falšovaní výsledkov.

Sčítanie hlasov sa v mnohých kľúčových štátoch predĺžilo a v niektorých z nich sa na poslednú chvíľu do vedenia dostal bývalý viceprezident Joe Biden. O výsledkoch sa stále nerozhodlo v Severnej Karolíne, Nevade, Pensylvánii, Georgii, na Aljaške a v Arizone.

Trumpovmu štábu sa to zdá podozrivé, a tak požaduje zastavenie sčítanie hlasov. Už skôr oznámil, že chce požadovať prepočet hlasov vo Wisconsine, kde do poslednej chvíle viedol Trump, ale nakoniec sa hlasovanie vyfarbilo “domodra” v prospech Bidena. Niektorí pozorovatelia navyše upozorňujú na možné podvádzanie. A medzi ne patrí aj Peter Štěpánek.

“Skúšam si predstaviť, že by tie voľby prebiehali napríklad v Rusku alebo Bielorusku,” napísal Štěpánek na sociálnej sieti dodal: „Sčítajú sa hlasy a v kľúčových guberniách vedie protikandidát. Potom sa však sčítanie z ničoho nič na pár hodín zastaví a po jeho obnovení je všetko razom inak.

A ako to vyzerá, voličov je zrazu niekde viac ako obyvateľov, ba dokonca korešpondenčné hlasovanie asi používajú iba priaznivci jedného z kandidátov. Viete si predstaviť reakcie západných politikov? Viete si predstaviť ten világoš, čo by spustili médiá? To by bolo kriku o sfalšovaných voľbách a neuznanie prezidenta.“

Donald Trump a Joe Biden. (Foto: archív)

Predtým sa objavili informácie, že vo Wisconsine odhlasovalo viac voličov, než je v štáte zaregistrovaných. Neskôr však bola táto informácia označená za chybnú. Niektorí ľudia sa vraj totiž registrovali až v deň volieb. Napriek tomu náhly obrat vo Wisconsine a Michigane zostáva pre niektorých pozorovateľov podozrivý.

„Zaznamenali sme správy o neregulárnom sčítaní hlasov v niekoľkých okresoch Wisconsine, ktoré vedú k vážnym pochybnostiam o správnosti výsledkov,“ vyhlásilmanažér Trumpovej kampane Bill Stepien.

Za zmienku stojí, že v okresu Green Bay v štáte Wisconsin bolo hlasovanie prerušené z dôvodu, že stroju na sčítanie hlasov sa údajne minul atrament. V Georgii bolo zasa sčítanie prerušené v jednom z najľudnatejších okrskov, keď malo prasknúť potrubie.

Úrady v Michigane, Pensylvánii a Wisconsine navyše neboli pripravené na veľký počet hlasovacích lístkov zaslaných poštou. Trump bol od začiatku proti hlasovaniu prostredníctvom pošty. Podľa neho pri sčítaní hlasov môže prichádzať k podvodom. Naopak, demokrati vyzývali svojich voličov, aby pre epidémiu koronavírusu hlasovali korešpondenčne. Väčšina korešpondenčných hlasov má pritom mieriť mieri práve k Bidenovi.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe zverejnila vyhlásenie, v ktorej označila americké voľby za konkurenčné a skritizovala obvinenia Donalda Trumpa z možných podvodov. “Nepodložené tvrdenia a systémových nedostatkov, osobitne zo strany súčasného prezidenta, a to vrátane volebnej noci, poškodzuje dôveru verejnosti v demokratické inštitúcie,” stojí vo vyhlásení.

Z dôvodu pandémie COVID-19 sa o potrebe zavedenia možnosti poslať svoj hlas poštou začalo hovoriť aj v Českej republike. Príslušnú novelu navrhla TOP 09 už vlani, a to s podporou celej takzvanej demokratickej opozície. Posledné skúsenosti z USA ale pre niektorých slúžia ako odstrašujúci príklad.

„Keď budú voľby u nás budúci rok, v sobotu sa o štrnástej zatvoria volebné miestnosti a ešte v ten deň večer budú oficiálne výsledky, aj keby boli akokoľvek tesné. To rozhodne nie je samozrejmosť a patríme v rýchlosti a spoľahlivosti sčítanie medzi najlepšie krajiny na svete.

Nenechajme si náš volebný systém zničiť korešpondenčnou voľbou a ďalšími výmyslami. Papier a pero vo volebnej miestnosti síce nie sú pokrokovo digitálne, ale sú spoľahlivé, rýchle a ľudia im veria. Nemá zmysel meniť to, čo funguje,” napísal šéf Trikolóry Václav Klaus ml.

„V prezidentských voľbách v USA, nech už dopadnú akokoľvek, sa podľa mňa ukazuje hrozba korešpondenčného hlasovania, ktoré môže viesť k podvodom a manipuláciám. Donald Trump pred podvodmi už pred voľbami varoval a teraz sa zdá, že sa táto obava môže napĺňať. Prinajmenšom akýkoľvek výsledok takéhoto hlasovania je ľahko spochybniteľný.

Pamätáme si, že aj v rakúskych prezidentských voľbách prišlo pri korešpondenčnom hlasovaní poštou k manipuláciám a voľby sa museli opakovať. Obávam sa, že korešpondenčné hlasovanie je ďalší nástroj totalitaristov, globalistov a slniečkarov ako ovládnuť voľby, aj keď by ľudia v skutočnosti hlasovali proti globalistom. Je to pre nás poučenie, že niečo také nesmieme dopustiť u nás,” uviedol podpredseda SPD Radim Fiala.

Voľby prezidenta ČR. (Foto: archív)