Úvod Z DOMOVA Prieskum agentúry Polis: Vedie Smer, druhý je Matovič

Prieskum agentúry Polis: Vedie Smer, druhý je Matovič

Foto: archív

Pri pohľade na počet mandátov to vyzerá, že opozičné strany by zložili vládu aj bez pomoci Borisa Kollára. Predvolebný prieskum agentúry Polis, ktorý vypracovali exkluzívne pre Pravdu, ukazuje, že víťazom volieb by bol vládny Smer. Tomu by svoje hlasy odovzdalo 17,1 percent voličov.

Na druhom mieste by prekvapujúco skončili Obyčajní ľudia so ziskom 12 percent hlasov. Tohtoročné prieskumy konkurenčných agentúr Focus a AKO pri tom hnutiu Igora Matoviča namerali podporu v rozmedzí 7,7 až 9 percent.

Tretí by podľa prieskumu agentúry Polis skončili kotlebovci. ĽSNS by volilo 11,1 percenta voličov. Stranu Za ľudí exprezidenta Andreja Kisku zas 10 percent oslovených.

Nasleduje koalícia PS/Spolu, ktorú by volilo 9,1 percenta oslovených. S väčším odstupom by skončila Sme rodina, ktorú by volilo 6,3 percenta oslovených. V parlamente by boli aj ďalšie tri strany. KDH a SNS by získali zhodne 5,5 percenta hlasov a SaS 5,2 percenta.

Tesne pod päťpercentnou hranicou by skončili Most-Híd (4,8 percenta) a Dobrá voľba (4,6 percenta). Stranu Vlasť Štefana Harabina by podľa prieskumu volilo 3,9 percenta oslovených. Koalíciu maďarských strán by zasa volilo 3,5 percenta oslovených.

Pri pohľade na počet mandátov to vyzerá, že opozičné strany by zložili vládu aj bez pomoci Borisa Kollára. Ich mandáty by vyzerali takto: OĽaNO – 22, Za ľudí – 18, PS/Spolu – 17, KDH SaS – 10. Spolu by tak mali 77 kresiel. Išlo by však o veľmi tesnú väčšinu.

Zvyšné mandáty by si strany rozdelili takto: Smer – 31, ĽS NS – 20, Sme Rodina – 12, SNS – 10. Agentúra Polis vykonala prieskum telefonickým dopytovaním na vzorke 1109 respondentov z celého územia Slovenska. Účasť by dosiahla 60 percent.