Úvod ZO ZAHRANIČIA Prigožin: Boje o Doneckú a Luhanskú oblasť budú trvať jeden a pol...

Prigožin: Boje o Doneckú a Luhanskú oblasť budú trvať jeden a pol až dva roky

Jevgenij Prigožin. (Foto: archív)

Zakladateľ ruskej vojenskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v rozhovore s ruským blogerom Semionom Pegovom uviedol, že Rusku by mohlo trvať jeden a pol až dva roky, kým úplne ovládne Doneckú a Luhanskú oblasť na východe Ukrajiny, tvoriace väčšinu regiónu Donbas.

Dobytie spomenutých dvoch oblastí je podľa Prigožina hlavným cieľom Ruska. „Ak sa budeme musieť dostať až k Dnepru, potrvá to až tri roky,“ uviedol Prigožin, pričom mal na mysli ukrajinské územie rozprestierajúce sa na východnom brehu rieky Dneper.

Prigožin sa v interview zdržal kritiky ruského vojenského vedenia. Ako uviedol, nikoho nekritizuje, no vrcholní vojenskí velitelia musia rozumieť situácii vojakov na fronte. Generáli by preto podľa neho mali chodiť medzi vojakov a rozprávať sa s nimi, „aby nemali pocit, že sú so svojimi problémami sami“.

Prigožin dodal, že Rusko musí dobyť Bachmut v Doneckej oblasti, kde už niekoľko mesiacov prebiehajú ťažké boje. Zároveň potvrdil, že Vagnerova skupina prestala verbovať do boja ruských väzňov.

Nie je pravda,že by boli pokladaní len za “vojenský materiál”, doplnil. O život podľa neho prišlo na Ukrajine približne rovnaké percento naverbovaných väzňov ako iných bojovníkov skupiny.