Úvod Zdravie Prečo ženy žijú dlhšie ako muži

Prečo ženy žijú dlhšie ako muži

Dnes už nikto nespochybňuje fakt, že sa ženy dožívajú vyššieho veku ako muži. Potvrdzujú to aj závery výskumu vedcov z kalifornskej univerzity, podľa ktorých sa tento zaujímavý demografický fenomén objavil až v 20. storočí.

Nebezpečné fajčenie
Vedci sa zamerali na štatistiky úmrtnosti v rokoch 1800 až 1935. Z ich analýzy vyplynulo, že od začiatku 20. storočia sa prudko znižovala úmrtnosť vo všetkých krajinách, čo pripisujú predovšetkým víťazstvu nad niektorými infekčnými ochoreniami.

Práve v tomto období sa začal prejavovať aj rozdiel dĺžke života žien a mužov, ktorý dovtedy prakticky neexistoval. Najväčšie rozdiely sú pritom u ľudí vo veku 50 -70 rokov.

SVOJU ÚLOHU ZOHRÁVA AJ FAJČENIE – TENTO ZLOZVYK MOŽNO NÁJSŤ AŽ ZA 30 PERCENTAMI PREDČASNEJ SMRTI NAJMÄ SKÔR NARODENÝCH MUŽOV.

Hlavnou príčinou vyššej úmrtnosti mužov sa však podľa demografov v 20. storočí stali choroby srdcovo-cievneho systému. Zatiaľ však nevedia, prečo choroby srdca rôzne vplývajú na úmrtnosť mužov a žien.

Môže ísť o čisto genetickú záležitosť alebo rôznu efektivitu ochranných faktorov jednotlivých pohlaví. Výskum však s určitosťou dokázal, že rozdiel v dĺžke života medzi mužmi a ženami nezávisí od úrovne zdravotníctva ani príjmov obyvateľstva v príslušnej krajine.

Foto: archív
Foto: archív

Dôležité estrogény
Zdravotné problémy spôsobené chorobami srdca či cukrovkou ohrozujú mužov až o pätnásť rokov skôr ako ženy. Kým na ženskej postave sa tuk častejšie ukladá na bokoch, stehnách a zadku, u mužov je typickejší brušný tuk.

Ten obrastá aj vnútorné orgány a znásobuje riziko vysokého krvného tlaku, cukrovky aj infarktu. Ženám okrem toho nadelila matka príroda aj vynikajúceho pomocníka – ženské pohlavné hormóny.

ESTROGÉNY POMÁHAJÚ ZVYŠOVAŤ V ICH TELE IMUNITU A AŽ DO MENOPAUZY ICH CHRÁNIA AJ PRED INFARKTOM.

Ženy sú zväčša otvorenejšie a optimistickejšie ako muži. Častejšie hovoria o svojich problémoch, čo im pomáha ľahšie sa vyrovnať so zložitejšími životnými situáciami.

Takisto sa častejšie ako muži sa nebránia ani slzám, čím eliminujú stres aj negatívne emócie. A dobrá nálada a úsmev na tvári sú tou najlepšou prevenciou pred väčšinou chorôb.