Úvod ZO ZAHRANIČIA Prigožin: Odoberajme oligarchom ich bohatstvo, aby podporili ruských vojakov na Ukrajine

Prigožin: Odoberajme oligarchom ich bohatstvo, aby podporili ruských vojakov na Ukrajine

Jevgenij Prigožin. (Foto: archív)

Blízky spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina a šéf ruskej súkromnej armády Vagnerova skupina Jevgenij Prigožin v rozhovore ostro skritizoval oligarchov a ďalších bohatých ľudí v Rusku.

Prigožin v interview odvysielanom v ruskej štátnej televízii RT obhajoval zámer odoberať oligarchom v Rusku ich bohatstvo a takto ich prinútiť podporovať ruských vojakov na fronte na Ukrajine. „Sú vystrašení. Majú radi svoj komfort. Chcú si večer skočiť do vyhrievaného bazéna a užívať si,“ povedal 61-ročný finančník.

„Človek si však v určitých chvíľach musí uvedomiť, že sa musí odlúčiť od všetkého, čo má, od lákavého sveta, od reštaurácií, kúpeľov, dačí, bazénov. Čím skôr vám to vezmú, tým lepšie,“ vyhlásil. Na Prigožina, o ktorom Západ tvrdí, že takisto patrí medzi oligarchov, uvalili vlády západných krajín sankcie za jeho rolu vo vojenskej operácii na Ukrajine, kde bojujú jeho vojaci.

Americká FBI ho zaradila na zoznam hľadaných osôb pre údajné zasahovanie do volieb v USA. Vagnerova skupina sa počas vojenskej operácie na Ukrajine stáva čoraz významnejšou a podľa západných analytikov sa zapája aj do dlhotrvajúcej bitky o ukrajinské mesto Bachmut, ktoré je v súčasnosti epicentrom bojov.