Úvod ZO ZAHRANIČIA Prímerie v Pásme Gazy podľa Blinkena prináša výsledky

Prímerie v Pásme Gazy podľa Blinkena prináša výsledky

Antony Blinken. (Foto: archív)

Prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas prinieslo výsledky a Spojené štáty dúfajú, že bude pokračovať. Uviedol to americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas návštevy Izraela.

Blinken počas stretnutia s izraelským prezidentom Jicchakom Herzogom povedal, že Washington sa zameral na pomoc pri zabezpečení oslobodenia rukojemníkov, ktorých Hamas uniesol do Gazy počas útoku na Izrael zo 7. októbra. Herzog tvrdí, že v Gaze je naďalej zadržiavaných 150 rukojemníkov z pôvodného počtu 240.

„Za uplynulý týždeň sme boli svedkami veľmi pozitívneho vývoja ohľadom rukojemníkov, ktorí sa vracajú domov a sú znovu spolu so svojimi rodinami. A to by malo pokračovať aj dnes,“ zhodnotil šéf americkej diplomacie.

Prímerie podľa jeho slov umožnilo zvýšenie dodávok humanitárnej pomoci pre civilistov v Gaze, ktorí ju zúfalo potrebujú. „Takže tento proces prináša výsledky. Je to dôležité a dúfame, že to tak bude pokračovať,“ dodal.

Blinken pricestoval na Blízky východ tretíkrát od útoku Hamasu na Izrael, ktorý spustil vojnu v Pásme Gazy. Spolu s Herzogom odsúdili streľbu v Jeruzaleme na autobusovej zastávke, ktorá si vyžiadala tri obete. Obe strany sa dohodli na predĺžení prímeria o deň. V rámcivýmeny Hamas prepustil skupiny rukojemníkov výmenou za Palestínčanov väznených v Izraeli.