Úvod ZO ZAHRANIČIA Prípadný rozpad Bosny a Hercegoviny EÚ nebude akceptovať, varuje Borrell

Prípadný rozpad Bosny a Hercegoviny EÚ nebude akceptovať, varuje Borrell

Josep Borrell. (Foto: archív)

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell apeloval na politických lídrov Bosny a Hercegoviny, aby zabránili hroziacemu rozpadu krajiny. Zdôraznil, že EÚ by prípadné rozdelenie Bosny neakceptovala.

„Situácia v Bosne vyvoláva väčšie obavy než kedykoľvek predtým. Nikdy nebola bezproblémová, ale v súčasnosti sú tamojšie odstredivé tendencie naozaj veľmi znepokojujúce,“ povedal vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

Európska únia svoj prístup k súčasnej situácii v Bosne úzko koordinuje so Spojenými štátmi, ktoré v januári uvalili sankcie na lídra bosnianskych Srbov Milorada Dodika, ktorý presadzuje odtrhnutie bosnianskej Republiky srbskej od Bosny a jej pričlenenie k Srbsku.

„Neakceptupeme rozpad a dezintegráciu Bosny a Hercegoviny. Apelujem na zodpovednosť tamojších politických lídrov…, aby zabránili rozkladu krajiny,“ povedal Borrell, ktorý spoločne so šéfom americkej diplomacie Antonym Blinkenom adresoval bosnianskym politikom „veľmi vážne varovanie“.

Zdôraznil, že je v kontakte predovšetkým s Miloradom Dodikom a vyzýva ho na to, aby sa „vrátil k plneniu svojich povinností v spoločných inštitúciách“ krajiny. Spojené štáty pri uvalení sankcií obvinili Dodika z destabilizácie Bosny a jej inštitúcií, ako aj z korupčných praktík a podkopávania Daytonskej mierovej dohody.

Tá v roku 1995 skončila krvavú bosniansku vojnu. Dodik obvinenia zo strany Spojených štátov dmietol, argumentujúc že, Washington svoju kritiku nespravodlivo zameriava len na bosnianskych Srbov.

Parlament bosnianskej Republiky srbskej schválil vo februári zákon, ktorý má umožniť vznik vlastných justičných orgánov, nezávislých od ústredných inštitúcií Bosny a Hercegoviny. V ďalšej fáze je Dodikovým zámerom to, aby si bosnianski Srbi vytvorili aj vlastné ozbrojené a policajné sily a daňovú správu.