Úvod Zaujímavé Proti stresu zo zmeny času pomáha oddych, pohyb i ľahšia strava

Proti stresu zo zmeny času pomáha oddych, pohyb i ľahšia strava

Foto: archív

Prechod zo zimného na letný čas pôsobí na človeka stresujúco. Aby sa organizmus na zmenu, ktorá „vezme hodinu“, čo najlepšie adaptoval, psychológ radí prejsť počas tohto predĺženého víkendu do oddychového režimu.

„Posun času môže spôsobiť nervozitu, pocit únavy a rozladenosť, súvisiacu so zmenou biorytmu, na ktorý bol človek zvyknutý. Pod vplyvom zmeny sa môžeme ťažšie sústrediť, v niektorých prípadoch sa môže objaviť depresívna nálada,“ upozorňuje psychologička Denisa Maderová. Zmenu komplikovanejšie vnímajú deti a ľudia, ktorí sa ráno ťažšie budia, tzv. večerné typy.

Podľa Maderovej je preto potrebné si na víkend, v ktorom sa zmena času udeje, zvoliť psychicky nenáročný, oddychový program. Ráno si dlhšie poležať a nenútiť sa do aktivít, aby sa telo postupne naladilo na nový režim a vytvorilo si nový biorytmus.

Veľkonočný víkend je na to ako stvorený. Prospešný je aj pohyb na čerstvom vzduchu a prechádzky. „Telu pomôžeme odbúrať stres a dodať novú energiu, ktorá nás udrží v rovnováhe a podporí dobrý spánok,“ vysvetlila.

Adaptáciu uľahčuje aj ľahká strava, dostatok tekutín a vitamínov. Telo si na posun ľahšie zvykne, ak ho nebudeme zaťažovať ťažkými jedlami. Zvyknúť si na zmenu času chvíľu trvá. Preto je dobré v najbližších dňoch neponocovať.