Úvod ZO ZAHRANIČIA Podľa údajov Hamasu počet palestínskych obetí vojny v Pásme Gazy stúpol na...

Podľa údajov Hamasu počet palestínskych obetí vojny v Pásme Gazy stúpol na 32.705

Foto: archív

Počet palestínskych obetí vojny v Pásme Gazy stúpol na 32.705, uviedlo ministerstvo zdravotníctva riadené palestínskym hnutím Hamas. Do najnovšej bilancie je zahrnutých aj 82 osôb, ktoré prišli o život počas posledných 24 hodín. Vo vyhlásení ministerstva v Gaze sa uvádza, že v dôsledku vojny utrpelo zranenia ďalších 75.190 ľudí.

Vojna v Pásme Gazy sa začala útokom Hamasu na juh Izraela zo 7. októbra, ktorý si vyžiadal približne 1160 mŕtvych, prevažne civilistov. Militanti do Pásma Gazy uniesli z Izraela ďalších asi 250 rukojemníkov.

Izraelská armáda v odvete spustila masívnu vojenskú ofenzívu, v rámci ktorej sa pokúša zničiť Hamas. V súčasnosti sa pripravuje na pozemný útok v meste Rafah na juhu palestínskej enklávy, kde sa pred vojnou uchýlilo viac ako milión Palestínčanov. Vo Washingtone by sa však ešte pred spustením útoku mali uskutočniť rokovania predstaviteľov Izraela a USA.

Bezpečnostná rada OSN pomprvý raz od začiatku vojny v Pásme Gazy schválila rezolúciu, ktorou vyzvala na prímerie v tejto enkláve. Spojené štáty, ktoré sú spojencom Izraela a predchádzajúce návrhy vetovali, sa zdržali hlasovania.

Na rezolúciu BR OSN pozitívne reagovalo hnutie Hamas a uviedlo, že je pripravené rokovať o prepustení rukojemníkov výmenou za palestínskych väzňov. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tiež schválil nové kolo rokovaní o prímerí medzi Izraelom a Hamasom, ktoré sa uskutoční v Egypt a Katare.

Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu, aby prijal viaceré opatrenia v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal mu otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do pobrežnej enklávy, v ktorej podľa odborníkov hrozí hladomor.