Úvod ZO ZAHRANIČIA Protiruské sankcie by zničili gruzínsku ekonomiku, vyhlásil Garibašvili

Protiruské sankcie by zničili gruzínsku ekonomiku, vyhlásil Garibašvili

Irakli Garibašvili. (Foto: archív)

Gruzínsky premiér Irakli Garibašvili vyhlásil, že jeho vláda si nemôže dovoliť uvaliť sankcie na Rusko pre vojnu na Ukrajine na Ukrajinu, keďže by to zničilo gruzínsku ekonomiku. Napriek kritike Západu Garibašvili obhajoval neochotu svojej vlasti podniknúť proti Rusku konkrétne kroky.

Garibašviliho vláda však odmietla uvaliť na Moskvu ekonomické sankcie a minulý týždeň sa medzi týmito dvoma krajinami obnovilo letecké spojenie. „Uvalenie sankcií na Rusko by uškodilo nielen samotnému Gruzínsku, ale aj našej ekonomike a ohrozilo by tiež záujmy gruzínskeho obyvateľstva,“ povedal Garibašvili na Katarskom ekonomickom fóre v Dauhe.

Garibašvili tiež kritizoval medzinárodné spoločenstvo za to, že počas rusko-gruzínskej vojny v roku 2008 odmietli podniknúť proti Rusku potrebné kroky. „Aká je v tom logika? Naša vojna nebola vojnou a ukrajinská vojna vojnou je. Sme sklamaní, že obchody s Ruskom po vojne z roku 2008 pokračovali ako obvykle,“ vyhlásil gruzínsky premiér.

Hlavnou témou Katarského ekonomického fóra je vojna na Ukrajine. Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý odmieta protiruské sankcie Západu, v Dauhe vyhlásil, že si nemyslí, že Ukrajina môže vojnu proti Rusku vyhrať.