Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Aj keby Rusko potopilo britský torpédoborec, 3. svetová vojna by sa...

Putin: Aj keby Rusko potopilo britský torpédoborec, 3. svetová vojna by sa nezačala

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét „O stratégii národnej bezpečnosti Ruskej federácie“. Dekrét bol zverejnený na oficiálnej webovej stránke vedno s právnymi informáciami, s tým, že nadobúda účinnosť dňom podpisu prezidenta. Ide revidovanú verziu stratégie ruskej národnej bezpečnosti.

Dokument v rozsahu 44 strán načrtáva národné záujmy a priority Ruska. Uvádza, že „akcie niektorých krajín sú zamerané na podnietenie procesov rozpadu v Spoločenstve nezávislých štátov s cieľom zničiť väzby Ruska s jeho tradičnými spojencami“ a že „niekoľko štátov označuje Rusko za hrozbu a dokonca za vojenského protivníka“.

Podľa dokumentu je Rusko naďalej odhodlané využívať politické a diplomatické prostriedky na riešenie medzinárodných a národných konfliktov. Moskva zároveň „považuje za legitímne prijať symetrické a asymetrické opatrenia“ na zmarenie a zabránenie „nepriateľským akciám“ zahraničných štátov, ktoré „ohrozujú zvrchovanosť a územnú celistvosť Ruskej federácie“.

Putin počas každoročného televízneho programu s názvom „Priama linka s Vladimirom Putinom“, v ktorom odpovedá na otázky verejnosti – konštatoval, že aj keby Rusko pri nedávnom incidente pri Kryme bolo potopilo britský torpédoborec, 3. svetová vojna by sa nezačala.

„Povedali ste, že svet sa pohyboval na pokraji svetovej vojny. Nie, samozrejme, že nie. Aj keby sme túto loď boli potopili, stále je ťažké si predstaviť, že by to svet postavilo na pokraj 3. svetovej vojny, keďže tí, ktorí to robia, vedia, že z tejto vojny nemôžu vyjsť víťazne,“ povedal ruský prezident.

Putin poznamenal, že počas minulotýždňového incidentu v Čiernom mori operovalo synchronizovane s britským torpédoborcom americké prieskumné lietadlo. Podľa jeho slov bolo zjavnou úlohou lietadla sledovať reakciu ruskej armády na britský torpédoborec, ale Moskva si bola vedomá zámerov Spojených štátov a podľa toho reagovala, aby zabránila odhaleniu citlivých údajov.

Minulý týždeň podľa ruskej strany jedna z jej vojnových lodí vystrelila varovné výstrely a vojenské lietadlo zhodilo bomby v smere plavby britského torpédoborca Defender, aby ho vytlačili z oblasti blízko Krymského polostrova, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014.

Británia toto tvrdenie poprela. Varovné výstrely vraj neboli vystrelené a torpédoborec sa neplavil v ruských vodách, pretože Spojené kráľovstvo považuje Krym za súčasť Ukrajiny. Rusko incident s torpédoborcom odsúdilo ako provokáciu a varovalo, že nabudúce by mohlo vystreliť a zasiahnuť „dotieravé“ vojnové lode, ak sa opäť pokúsia otestovať ruské vojenské odhodlanie.