Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Múr medzi Ruskom a Ukrajinou vnímam ako spoločnú tragédiu

Putin: Múr medzi Ruskom a Ukrajinou vnímam ako spoločnú tragédiu

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin napísal článok o historickej jednote Rusov a Ukrajincov, ktorý uverejnil na webovej stráne Kremľa. Napísanie analytického článku o vzťahoch medzi Ruskom a Ukrajinou Putin avizoval počas svojej každoročnej priamej linky s občanmi.

Ruský prezident pritom zdôraznil, že považuje národy Ruska a Ukrajiny za súčasť jedného celku. V texte Putin označil súčasné napäté vzťahy medzi oboma krajinami označil za spoločnú tragédiu.

„Ihneď zdôrazním, že múr, ktorý sa v posledných rokoch objavil medzi Ruskom a Ukrajinou, medzi časťami, ktoré zo svojej podstaty predstavujú jednotný historický a duchovný priestor, vnímam ako spoločnú tragédiu,“ uviedol Putin.

„Ide predovšetkým o dôsledky našich vlastných chýb, ktorých sme sa dopustili v rôznych obdobiach. Je to ale aj výsledok cielenej politiky tých síl, ktoré sa vždy snažili podkopať našu jednotu.

Formula, ktorá bola použitá, je známa od počiatku vekov: Rozdeľ a panuj. Nič nové. Tu pramenia snahy zneužiť národnostnú otázku, znepriateliť ľudí. Hlavnou úlohou je rozdeliť a potom proti sebe poštvať časti jedného národa,“ myslí si ruský prezident.

Ďalej pripomenul, že súčasná podoba Ukrajiny vznikla v čase Sovietskeho zväzu. „Vieme a pamätáme si, že do značnej miery vznikla na úkor historického Ruska. Stačí pripomenúť, aké územie sa spojilo s ruským štátom v 17. storočí, a s akým územím Ukrajinská sovietska socialistická republika opustila Sovietsky zväz,“ napísal Putin.

Ruský prezident ďalej zdôraznil, že Rusko má veľkú zásluhu na tom, aby sa z Ukrajiny stala nezávislá krajina. Podľa neho Ukrajina vďaka lacným dodávkam plynu z Ruska dokázala ušetriť vo svojom rozpočte viac ako 82 miliárd dolárov.

Foto: archív

Ruský líder tiež zdôraznil, že Ukrajina a Rusko sa po stáročia vyvíjali ako spoločný ekonomický systém. „Hĺbku našej kooperácie, ktorá bola pred 30 rokmi, by dnes mohli závidieť aj krajiny Európskej únie,“ tvrdí Putin.

Aj dnes by v prípade zachovania ekonomických väzieb medzi oboma krajinami výhoda pre Ukrajinu dosahovala niekoľko desiatok miliárd dolárov. Obe ekonomiky sa podľa neho vzájomne dopĺňajú aj dnes a spojenectvo medzi oboma krajinami môže zvýšiť konkurenčné výhody.

Putin zároveň poznamenal, že niekdajšia pýcha ukrajinského vysoko technologického priemyslu je v troskách. Pritom ukrajinskí politickí vodcovia v čase vyhlasovania nezávislosti svojho ľudu sľubovali, že ukrajinské hospodárstvo bude jedno z najsilnejších v Európe a „životná úroveň ľudí bude jednou z najvyšších v Európe“.

„Za posledných desať rokov sa produkcia strojárstva prepadla na 42 percent. Rozsah deindustrializácie a celková degradácia ekonomiky je evidentná z pohľadu produkcie elektriny, ktorá sa na Ukrajine za posledných 30 rokov znížila takmer dvojnásobne,“ poznamenal Putin.